RAPORT

Pogarda

Procesje w całej Polsce. Wierni obchodzą jedno z najważniejszych świąt w roku

Najnowsze

Popularne

Kościół katolicki obchodzi dziś Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. W związku z aktualną sytuacją epidemiczną centralna procesja Bożego Ciała nie odbędzie się, ale parafie w całej Polsce organizują uroczystości podobnie, jak przed koronawirusem. Boże Ciało jest bowiem obchodzone w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego i jest świętem nakazanym. Oznacza to, że katolicy mają obowiązek uczestniczenia w tym dniu we mszy świętej.

Czy sklepy będą otwarte w Boże Ciało i długi weekend?

3 czerwca 2021 roku wypada Boże Ciało, dzień ten jest wolny od pracy, dlatego hipermarkety, supermarkety i inne większe placówki sieciowe będą...

zobacz więcej

Boże Ciało jest jednym z głównych świąt obchodzonych dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Proboszcz Archikatedry świętego Jana Chrzciciela w Warszawie, ksiądz prałat Bogdan Bartołd podkreślił, że Jezus Chrystus jest dziś szczególnie obecny pośród nas.

– Ten dzień, jest dniem dziękczynienia Panu Bogu, za niezwykły dar miłości. Eucharystia jest darem miłości Pana Boga, który wychodzi do nas na zewnątrz. Wychodzi na ulice. Quo vadis Domine ? Dokąd idziesz Panie? – Idę do swoich. Chcę im powiedzieć o Swojej miłości. Chcę ich przygarnąć do Swojego Serca – przytacza słowa Jezusa duchowny.

I dodaje: „Mamy tę radość i to szczęście, że możemy przyjmować Boga do swojego serca. To jest święto ukazania światu, że wierzymy w Boga który kocha, kocha każdego człowieka i do każdego chce przyjść – wyjaśnia proboszcz warszawskiej archikatedry.

Ciało i Krew wraz z duszą i Bóstwem

Dziennikarz pokazał, jak pracuje opozycja. Te zdjęcia mówią wszystko

Premier Mateusz Morawiecki rzucił rządowi kolejne wyzwania. Na specjalnie zwołanej konferencji przedstawił plan, by w 100 dni zaproponować Polakom...

zobacz więcej

Chrystus ustanowił Najświętszy Sakrament przy Ostatniej Wieczerzy. Opisali to Ewangeliści: Mateusz, Marek i Łukasz oraz święty Paweł Apostoł. Prawdziwa i rzeczywista obecność Jezusa Chrystusa pod postaciami chleba i wina opiera się według nauki Kościoła na słowie Jezusa: „To jest Ciało moje ... To jest krew moja".

Nowy Katechizm Kościoła Katolickiego mówi, iż „sposób obecności Chrystusa pod postaciami eucharystycznymi jest wyjątkowy. W Najświętszym Sakramencie Eucharystii są zawarte prawdziwie, rzeczywiście i substancjalnie Ciało i Krew wraz z duszą i Bóstwem Pana naszego Jezusa Chrystusa, a więc cały Chrystus.”

W Polsce uroczystość Bożego Ciała została wprowadzona została przez biskupa Nankera na synodzie w Krakowie w 1320 roku. Po II wojnie światowej procesje w czasie Bożego Ciała były znakiem jedności narodu i wiary. Zewnętrzną formę święta stanowią procesje prowadzone do czterech ołtarzy. W procesjach przenoszona jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem, a na zakończenie udzielane jest uroczyste błogosławieństwo sakra-mentalne.

Boże Ciało. Msza św. w archikatedrze o godz. 10

W Hiszpanii o beatyfikacji kard. Wyszyńskiego: Hołd dla opozycji antykomunistycznej

Hiszpański tygodnik „Alfa y Omega” wydawany jako dodatek do dziennika „ABC” zwraca uwagę, że 40-lecie śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego zbiega...

zobacz więcej

Uroczystość Bożego Ciała obchodzona jest w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego i jest świętem nakazanym. Oznacza to, że katolicy mają obowiązek uczestniczenia w tym dniu we mszy świętej.

W związku z aktualną sytuacją epidemiczną Centralna procesja Bożego Ciała nie odbędzie się.

W archikatedrze o godz. 10 zostanie odprawiona msza św. koncelebrowana przez kard. Kazimierza Nycza, Biskupa Polowego Józefa Guzdka i biskupów pomocniczych archidiecezji warszawskiej.

Po tej mszy św. z archikatedry wyruszy procesja z Najświętszym Sakramentem i przejdzie ulicami Starego Miasta do katedry polowej Wojska Polskiego. Na zakończenie uroczystości kard. Kazimierz Nycz wygłosi kazanie i udzieli błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Epidemia kontra zainteresowanie adoracją Najświętszego Sakramentu

Tokarczuk straszy Polską za granicą. Ludzie podcinają sobie gardła?

Białoruski reżim dokonał aktu terroryzmu i zmusił pilotów samolotu pasażerskiego do lądowania. Dziennikarze piszący o reżimie trafiają za kratki....

zobacz więcej

– Pandemia nie zmniejszyła w Polsce zainteresowania adoracją Najświętszego Sakramentu w kościołach – powiedział PAP inicjator całodobowej adoracji w kościele św. Józefa na warszawskim Kole ks. dr Jan Sikorski.

Pierwszym kościołem parafialnym w Polsce, w którym rozpoczęła się całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu była w roku 1986 świątynia św. Józefa Oblubieńca NMP w Warszawie na Kole.

– To było moje ciche marzenie, kiedy objąłem pierwszą parafię. Chciałem, żeby kościół był otwarty dla ludzi, żeby o każdej porze mogli przyjść, pomodlić się. Początkowo adoracja była do północy, ale szybko okazało się, że są chętni czuwać także w nocy – wspomina po 35 latach ks. dr Jan Sikorski honorowy kapelan „Solidarności" regionu Mazowsze i wieloletni naczelny kapelana Więziennictwa RP.

Powiedział, że zgłosiło się kilkaset osób do adoracji. Niektórzy nawet z drugiego końca miasta, czy spoza Warszawy, np. z Legionowa. –Ustawiliśmy, więc grafik dyżurów i ludzie z radością przychodzili. Następnie powstało także bractwo adoracyjne, które było okadzają do formacji duchowej – dodał.

Zwrócił uwagę, że nawet czas pandemii nie spowodował zmian. – Wręcz przeciwnie. Ludzie starsi nie mogli przychodzić z obawy o zdrowie, więc zaczęli zgłaszać się młodzi i wieku średnim, tak, że nieustanna adoracja Najświętszego Sakramentu nie została przerwana – powiedział ks. dr Sikorski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej