RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Spiegel” o historii niemieckiego antysemityzmu. Cesarz Wilhelm II: Żydzi to plaga

Wilhelm II wstąpił na tron swoich pruskich przodków 15 czerwca 1888 roku (fot. PhotoQuest/Getty Images)
Wilhelm II wstąpił na tron swoich pruskich przodków 15 czerwca 1888 roku (fot. PhotoQuest/Getty Images)

Cesarz Wilhelm II z dynastii Hohenzollernów zajmował wyraźnie antysemickie stanowisko. Im bardziej się starzał, tym bardziej był agresywny. W 1927 roku pisał: „Prasa, Żydzi i komary to plaga, od której ludzkość musi się uwolnić. Myślę, że najlepszy byłby gaz?” – opisuje tygodnik „Spiegel” analizując historię niemieckiego antysemityzmu.

Historyk w „Der Spiegel”: Niemcy brali udział w eksterminacji, czerpali z niej zyski

Adolf Hitler niewątpliwie odegrał główną rolę w brutalnym zamordowaniu ok. 6 mln Żydów, ale równie bezsporne jest, że odpowiedzialność tkwi głęboko...

zobacz więcej

„Kiedy Wilhelm II wstąpił na tron swoich pruskich przodków 15 czerwca 1888 roku, mając zaledwie 29 lat, zwolennicy ruchu antysemickiego ucieszyli się, ponieważ w młodym cesarzu widzieli sprzymierzeńca” – pisze w tygodniku „Spiegel” brytyjski historyk John C. G. Roehl.

„Agresywne nastroje antyżydowskie pojawiły się w Niemczech po krachu giełdowym w 1873 roku. W 1879 r. dziennikarz Wilhelm Marr wymyślił hasło »antysemityzm«, w tym samym roku berliński historyk Heinrich von Treitschke opublikował esej »Unsere Aussichten« (Nasze perspektywy) ze stwierdzeniem, że »Żydzi są naszym nieszczęściem« - przypomina historyk. Teraz „nadzieje ruchu emanującego z Berlina spoczęły na nowym cesarzu” – pisze „Spiegel”.

Zobacz także: Auschwitz-Birkenau. 1,6 tys. dni naznaczonych śmiercią i nieludzkim cierpieniem


  Wilhelm nie był antysemitą od dziecka, „jeszcze w gimnazjum w Kassel przyjaźnił się z żydowskim kolegą z klasy”. Tygodnik wskazuje, że jego matka zauważyła, iż zmieniło się to od czasu, gdy w 1879 roku wstąpił do Pierwszego Pułku Gwardii.

II wojna światowa. Ilu francuskich biskupów pomagało ratować Żydów?

Co najmniej 57 spośród 80 francuskich biskupów podczas II wojny światowej pomagało ratować Żydów. Wynika to badań, które przedstawiono we włoskim...

zobacz więcej

Matka, niemiecka księżniczka koronna Wiktoria, „dumna Angielka i najstarsze dziecko królowej Wiktorii”, planowała „dogonić nowocześniejsze, rządzone parlamentarnie kraje na zachodzie, północy i południu kontynentu za pomocą odnowionego Cesarstwa Prusko-Niemieckiego” – pisze tygodnik.

Odmienne plany Wilhelma niż księżniczki koronnej Wiktorii


Z kolei syn Wiktorii, Wilhelm, „realizował zupełnie inne koncepcje polityczne. Marzył o prusko-niemieckiej monarchii wojskowej, co było dokładnym przeciwieństwem planów jego matki. Młody człowiek gardził też zbliżeniem z żydowskimi Niemcami” – zauważa autor.

Po tym, jak jego dziadek Wilhelm I i ojciec Fryderyk III zmarli wkrótce po sobie w 1888 r. „na tron wstąpił Wilhelm II – zmiatając z niego wszystkie liberalne plany swojej matki Wiktorii”. Ten światopogląd „oparty na imperializmie, szowinizmie i militaryzmie przyspieszył impet, który w 1914 roku wciągnął Niemcy i Europę w I wojnę światową – pisze historyk. Zwraca on też uwagę, że Wilhelm i jego doradcy winą za wojnę obarczali niejasny spisek „Żydów i Jankesów”.

Zobacz także: Rocznica „nocy kryształowej”


Antysemityzm w Niemczech. Rekordowa liczba przestępstw przeciwko Żydom

W 2020 roku w Niemczech zgłoszono łącznie 2275 przestępstw o podłożu antysemickim. To najwyższa odnotowana liczba przestępstw przeciwko Żydom od 20...

zobacz więcej

„Nic więc dziwnego, że Wilhelm II mógł tłumaczyć swoje nagłe zejście z tronu w listopadzie 1918 r. jako »zdradę okłamywanego narodu niemieckiego wobec domu panującego i armii. Po ucieczce na wygnanie do Holandii pragnął zemsty” – pisze autor.

Pogłębiająca się nienawiść wobec Żydów


Jak podkreśla historyk, na wygnaniu „antysemityzm Wilhelma nabrał niemal morderczych cech”. Już 2 grudnia 1919 r. obalony cesarz napisał własnoręcznie do feldmarszałka Augusta von Mackensena: »Najgłębszą i najpodlejszą hańbę, jakiej kiedykolwiek dokonał jakikolwiek naród w historii, Niemcy popełnili na samych sobie. Podżegany i uwiedziony przez plemię Judy, którego nienawidzili, a które cieszyło się gościnnością u nich. To było podziękowanie, jakie otrzymał! Niech żaden Niemiec nigdy o tym nie zapomni i nie spocznie, dopóki te pasożyty nie zostaną wymazane i wytępione z niemieckiej ziemi! Ten trujący grzyb na niemieckim dębie!«”

Nienawiść Wilhelma wciąż rosła. „Były adiutant, generał Max von Mutius, nie mógł uwierzyć własnym uszom, gdy w grudniu 1920 roku w Doorn wygnany monarcha powiedział mu, że »świat nie zazna pokoju, a zwłaszcza Niemcy, dopóki wszyscy Żydzi nie zostaną wybici na śmierć lub przynajmniej wypędzeni z kraju«” – opisuje John C. G. Roehl.

Antysemityzm w Niemczech. Młodzi Żydzi rozważają opuszczenie kraju

Była przewodnicząca Centralnej Rady Żydów w Niemczech Charlotte Knobloch powiedziała w sobotę w rozmowie z „Muenchner Merkur”, że po szeregu...

zobacz więcej

W liście z 1927 roku do swojego amerykańskiego przyjaciela z lat młodzieńczych, Poultneya Bigelowa, były cesarz ujawnił: „Rasa hebrajska jest moim arcywrogiem w kraju i za granicą; są tym, czym są i zawsze byli: siewcami kłamstw i mistrzami zamieszek, rewolucji i przewrotu, szerzącymi perfidię z pomocą swoich zatrutych, żrących, złośliwych umysłów. Gdy świat się obudzi, należy wymierzyć im karę, na jaką zasługują” – cytuje „Spiegel”.

15 sierpnia 1927 r. ostatni niemiecki cesarz i król Prus Wilhelm II napisał własnoręcznie po angielsku do Bigelowa: „Prasa, Żydzi i komary to plaga, od której ludzkość musi się uwolnić w ten czy inny sposób. Myślę, że najlepszy byłby gaz?” (w oryginale: „I believe the best would be gas?”).

Zobacz także: Rabini ponownie w niemieckim wojsku


„To szokujące zdanie (...) wyraźnie pokazuje ciągłość niemieckiej historii od Cesarstwa Prusko-Niemieckiego do Trzeciej Rzeszy. W Hitlerze Wilhelm II widział wykonawcę swoich idei” – pisze brytyjski historyk John C. G. Roehl.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej