RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Odnaleziono list gończy wydany za Kornelem Morawieckim. Pokazał go premier

List gończy za Kornelem Morawieckim (fot. FB/Mateusz Morawiecki)
List gończy za Kornelem Morawieckim (fot. FB/Mateusz Morawiecki)

Najnowsze

Popularne

Premier Mateusz Morawiecki opublikował na Facebooku fotokopie listu gończego, wydanego za jego ojcem Kornelem Morawieckim w 1985 roku.

Odsłonięto tablicę pamięci Kornela Morawieckiego. Premier: To drogowskaz wolnych Polaków

Jestem bardzo wdzięczny, że postanowiliście państwo uhonorować mojego ojca tutaj w Alwerni, pięknym mieście, pięknym miejscu. Myślę, że gdyby on...

zobacz więcej

Szef rządu napisał, że podczas wizyty w Żelazowej Woli spotkała go miła niespodzianka; „panowie Policjanci podarowali mi fotokopie listu gończego z 1985 roku, wydanego za moim Ojcem, Kornelem”.

Morawiecki przekazał, że list ten odnaleziono w archiwach lokalnej policji. „Można nieco przewrotnie powiedzieć, że jest to jedna z cennych pamiątek z walki Ojca z reżimem komunistycznym” – wskazał.

Dalej szef rządu pisze, że mimo upływu wielu lat, pamięta tamten czas doskonale. „Jako młody chłopak bardzo tęskniłem, gdy Tata się ukrywał, ale jednocześnie byłem z Niego dumny. Zawsze wiedziałem, że Jego walka ma sens, i że jest dla Niego bardzo ważna. Prowadził ją, wraz z wieloma swoimi Przyjaciółmi, pod sztandarem Solidarności Walczącej” – wspomina.

Na koniec dodaje, że kilka lat przed śmiercią Kornel Morawiecki nazwał Solidarność Walczącą swoim „życiem wiecznym”. „Ludzka pamięć i wdzięczność, ale także takie pamiątki ich walki, jak listy gończe, które tkwią nieodkryte w wielu miejscach w Polsce, są tego dowodem” – podkreśla we wpisie premier.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej