RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Stare szczepionki mogą pomóc w walce z pandemią

Preparaty takie mogą także okazać się przydatne (fot. Getty Images)
Preparaty takie mogą także okazać się przydatne (fot. Getty Images)

Zawierające osłabione wirusy szczepionki starego typu, skierowane przeciw innym chorobom, mogą częściowo uodparniać przed nowymi patogenami, w tym SARS-CoV2. Według naukowców preparaty te są przy tym niedrogie i bezpieczne.

Tabletka wkładana pod język może pomóc w podawaniu szczepionki

Tabletka przypominająca mały, polimerowy „wafelek”, który wkłada się pod język, może wprowadzać do organizmu białkowe szczepionki i pomóc w ich...

zobacz więcej

Osoby zaszczepione za pomocą preparatów z osłabionymi, tzw. atenuowanymi wirusami - i nie mające dostępu do nowych szczepionek, mogą być częściowo chronione w czasie obecnej pandemii - sugerują autorzy nowej pracy opublikowanej na łamach „PNAS”.

Tanie i skuteczne?


Szczepionki z atenuowanymi patogenami przypominają naturalną infekcję, lecz czynnik zakaźny, mimo że może się namnażać, jest zbyt słaby, aby wywołać chorobę.

Jak twierdzą badacze, mogą one przy tym działać szerzej, niż tylko na pierwotną chorobę.

„Chodzi o to, aby zacząć dostrzegać potencjał tych szeroko działających szczepionek w zakresie ich użycia na początku pandemii, i by zapełnić lukę powstałą, zanim pojawią się nowe preparaty. Warto wziąć je pod uwagę w rejonach świata, gdzie dostęp do celowanych szczepionek może być zbyt drogi lub opóźniony” - mówi Robert Gallo z University of Maryland, autor publikacji.

Naukowcy przekonują, że szczepienia te są tanie, łatwo dostępne i bezpieczne. Według prof. Gallo, którego zespół pomógł w odkryciu HIV, już od początku lat 70. pokazywano, że atenuowane szczepionki mogą ograniczać epidemie. „Na przykład podczas szeroko zakrojonych, rosyjskich badań nad grypą zaobserwowano, że osoby zaszczepione przeciw polio dużo rzadziej chorowały na grypę” - podkreśla ekspert.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej