RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zrezygnowały tysiące wolontariuszy. Czy grozi to igrzyskom i paraolimpiadzie w Tokio?

10 tys. wolontariuszy zrezygnowało z pomocy podczas igrzysk w Tokio (fot. PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA)
10 tys. wolontariuszy zrezygnowało z pomocy podczas igrzysk w Tokio (fot. PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA)

Około 10 tysięcy wolontariuszy, którzy zgłosili się wcześniej do pomocy przy przeprowadzeniu igrzysk i paraolimpiady w Tokio, zrezygnowało – poinformowała w środę japońska publiczna stacja telewizyjna NHK. To ok. 12,5 procent zarejestrowanych wcześniej przez organizatorów.

Koszykarze 3x3 z przepustkami do Tokio. Wygrali najważniejsze mecze turnieju [WIDEO]

W decydującym meczu pokonaliśmy Łotwę.

zobacz więcej

Jako powód rezygnacji wolontariusze podawali m.in. zaniepokojenie sytuacją związaną z pandemią COVID-19, problemy wynikające z przełożenia imprezy z 2020 na obecny rok. Według japońskich organizatorów, rezygnacja takiej liczby wolontariuszy nie stanowi zagrożenia dla sprawnego i bezpiecznego przeprowadzenia zarówno igrzysk, jak i paraolimpiady. W odwodzie ma być grupa 30 tys. osób, które w razie konieczności zostaną przyłączone do wcześniej wytypowanych.

W ubiegłym roku Komitet Organizacyjny zarejestrował 80 tys. ochotników, którzy mieli pomóc w przeprowadzeniu imprez i służyć pomocą ich uczestnikom, zarówno sportowcom, jak i kibicom.

Pierwsze informacje o rezygnacjach pojawiły się w lutym, a były skutkiem seksistowskiej wypowiedzi ówczesnego szefa Komitetu Organizacyjnego Yoshiro Moriego. W ciągu czterech miesięcy ta liczba wzrosła do 10 tysięcy.

Zobacz także: Pandemia pokrzyżowała plany udziału w sztafecie 118-letniej Tanace


Mori podczas posiedzenia zarządu Japońskiego Komitetu Olimpijskiego ocenił, że wraz ze zwiększeniem liczby kobiet w jego składzie trzeba by „ograniczyć czas ich wypowiedzi”, bo – według niego – „mają trudności z zakończeniem” mowy. 4 lutego 83-letni szef komitetu przeprosił za swoje słowa, a 12 lutego ogłosił odejście ze stanowiska.

Sondaż: większość Japończyków nie chce igrzysk

Ponad 80 proc. Japończyków jest przeciwnych zorganizowaniu w tym kraju Letnich Igrzysk Olimpijskich – wynika z najnowszego sondażu. Japonia wciąż...

zobacz więcej

Rezygnacja wolontariuszy to kolejny problem organizatorów igrzysk. Niedawno w Tokio i 10 innych prefekturach do 20 czerwca przedłużono obowiązywanie stanu wyjątkowego wynikającego z pandemii. Inaugurację największej sportowej imprezy zaplanowano na 23 lipca.

– Przeprowadzenie w takich okolicznościach olbrzymiego międzynarodowego wydarzenia sportowego byłoby czymś niezwykłym – ocenił Shigeru Omi, przedstawiciel grupy ekspertów, która doradza rządowi ws. walki z pandemią.

Omi kilkakrotnie już zwracał się do władz Japonii, by jeszcze raz przemyślały sensowność organizacji igrzysk w obecnej sytuacji i postulował możliwe ograniczenie liczby uczestników oraz wzmożenie wszelkich dostępnych sposobów ochrony sanitarnej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej