RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Włoski artysta sprzedał prożnię. Dostał 15 tys. euro

To kolejne niewidzialne dzieło Salvatore'a  Garau (fot. Instagram/salvatore_garau)
To kolejne niewidzialne dzieło Salvatore'a Garau (fot. Instagram/salvatore_garau)

Włoski artysta Salvatore Garau sprzedał na aukcji niewidzialną rzeźbę. Dzieło, które nie istnieje, a raczej – jak twierdzi artysta – jest „niematerialną” próżnią, kosztowało nabywcę 15 tys. euro.

Zaskakujący pomysł. Wielkie jajko w centrum Warszawy?

Na początek uprzedzamy… sprawa nie ma nic wspólnego ze świętami Zmartwychwstania Pańskiego. Od ponad 2 lat prezydent Warszawy mocno zmienia wygląd...

zobacz więcej

67-letni Garau nazwał swoją niesiniejącą rzeźbę „Io Sono”, co znaczy po włosku „Jestem”. Przy zakupie dzieła jedynym namacalnym przedmiotem, który otrzymuje nabywca, jest certyfikat autentyczności opieczętowany i podpisany przez artystę.

Jak informuje portal Newsweek.com, początkowo cena rzeźby oscylowała w granicach 6-9 tys. euro. Po złożeniu kilku ofert podniesioną ją jednak do 15 tys. euro (blisko 67 tys. zł).

Artysta powołuje się na… fizykę


Garau przekonuje, że wbrew pojawiającym się zarzutom, jego dzieło nie jest „niczym”, lecz „próżnią”. Broniąc swojej koncepcji odniósł się nawet do… fizyki. – Próżnia to nic innego jak przestrzeń pełna energii, a nawet jeśli ją opróżnimy i nic nie pozostanie, zgodnie z zasadą nieoznaczoności Heisenberga, to „nic” ma wagę. Dlatego ma energię, która jest zagęszczana i przekształcana w cząstki, czyli w nas – powiedział autor.

Garau twierdzi przy tym, że jego praca potrzebuje odpowiednich warunków. Italy 24 News podało, że zgodnie z instrukcjami artysty dzieło musi być wystawione w przestrzeni wolnej od jakichkolwiek przeszkód, na powierzchni o długości około 5 stóp i szerokości 5 stóp (1,5 m na 1,5 m). Nie ma natomiast żadnych wymagań dotyczących oświetlenia i temperatury.

Chociaż „Io Sono” jest pierwszą niewidzialną pracą sprzedaną przez Garau, to nie jest jego pierwszym „niematerialnym” dziełem. W połowie maja Włoch zamieścił w mediach społecznościowych film przedstawiający nieistniejący posąg pt. „Budda w stanie kontemplacji”, wystawiony na Piazza della Scala w Mediolanie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej