RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Czy Niemcy chcą bardziej intensywnej współpracy Rosja-UE? Sondaż

Niemiecki sondaż dot. współpracy UE i Rosji (fot. Shutterstock)
Niemiecki sondaż dot. współpracy UE i Rosji (fot. Shutterstock)

62 procent Niemców chce bardziej intensywnej współpracy między Rosją a UE. 60 procent deklaruje, że skorzystałoby z rosyjskiej szczepionki Sputnik V – wynika z badania dla Komisji Wschodniej Gospodarki Niemieckiej.

Eksperyment w Niemczech. 1200 euro miesięcznie za nic, czyli bezwarunkowe wypłaty

W Niemczech 1 czerwca ruszają bezwarunkowe wypłaty „dochodu podstawowego”: 1200 euro miesięcznie przez trzy lata. To na razie eksperyment, ale...

zobacz więcej

Większość obywateli niemieckich życzyłaby sobie bliższej współpracy między Unią Europejską a Rosją: dwóch na trzech Niemców (62 procent) opowiada się za bardziej intensywnymi stosunkami między UE a Rosją. Są to wyniki reprezentatywnego badania Forsa, przeprowadzonego na zlecenie Komisji Wschodniej Gospodarki Niemieckiej (Ost-Ausschuss) przy wsparciu Wintershall Dea – informuje w środę biuro prasowe Ost-Ausschuss.

„Gdyby to zależało od życzeń niemieckiego społeczeństwa, UE i Rosja mogłyby znacznie rozszerzyć swoje stosunki w wielu dziedzinach” – komentuje przewodniczący komisji Oliver Hermes. „Stosunki gospodarcze i energetyczne otrzymują niezmiennie dobre oceny. Zdecydowana większość wyobraża sobie wspólny europejski obszar gospodarczy z Rosją, chce dokończenia projektu gazociągu Nord Stream 2 (...) i jest otwarta na rosyjską szczepionkę Sputnik V” – dodaje.

Jednak zdaniem Hermesa „nadzieje na to, że UE i Rosja w najbliższych latach odnajdą drogę powrotną do siebie, są niepokojąco niskie: 60 procent zakłada, że współpraca zostanie ograniczona do minimum”.

W postawach respondentów wobec unijnych sankcji gospodarczych wprowadzonych w związku z działaniami Rosji na Ukrainie opinie są podzielone mniej więcej równo. Nieznaczna większość respondentów (49 proc.) opowiedziała się za utrzymaniem (34 proc.) lub rozszerzeniem (15 proc.) sankcji, a 44 proc. za ich zmniejszeniem lub całkowitym zniesieniem.

Współpraca z Rosją w zwalczaniu pandemii koronawirusa jest w Niemczech postrzegana bardzo pozytywnie: w sumie 60 procent ankietowanych skorzystałoby z rosyjskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi Sputnik V, gdyby miało taką możliwość. Z 71-procentowym poparciem wartości te są wyraźnie wyższe we wschodnich Niemczech, ale również w zachodnich Niemczech jest zdecydowana większość - 58 procent ankietowanych jest za. Natomiast 38 proc. ankietowanych nie chciałoby korzystać ze Sputnika V.

Czytaj także: Holenderscy naukowcy o rosyjskiej szczepionce na COVID-19. Są poważne zarzuty

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej