RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Nowe badania na temat picia alkoholu. W tle choroba Alzheimera

Picie alkoholu wpływa na organizm (fot. Shutterstock)
Picie alkoholu wpływa na organizm (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Picie alkoholu nawet w ramach zalecanych limitów nadal negatywnie wpływa na narządy ciała – wskazują badania przeprowadzone w Imperial College London, o których pisze w środę dziennik „The Times”.

Ranne ptaszki mają szczęście. Ryzyko depresji dużo mniejsze

Zespół naukowców z University of Colorado Boulder po przebadaniu ponad 800 tys. osób wykazał, że u ludzi, którzy wstają już o godzinę wcześniej,...

zobacz więcej

Naukowcy przeanalizowali skany wykonane rezonansem magnetycznym u tysięcy osób w późnym wieku średnim i stwierdzili, że ze spożyciem alkoholu wiązane są zmniejszona objętość tkanki mózgowej, zwiększona masa komór serca i wyższy poziom tłuszczu w wątrobie. Te zmiany z kolei powodują takie schorzenia jak choroba Alzheimera, choroby układu krążenia i wątroby.

Jak wskazano, nie istniał dolny próg spożycia alkoholu, poniżej którego te zmiany nie byłyby identyfikowane.

Czytaj także: Naukowcy policzyli, ile piwo ma bąbelków

Zalecenia dot. picia alkoholu


„W Wielkiej Brytanii i wielu miejscach na całym świecie zaleca się, aby mężczyźni i kobiety unikali więcej niż jednego lub dwóch napojów alkoholowych dziennie. Nasze wyniki sugerują, że spożycie poniżej tych poziomów może nadal prowadzić do patologicznych zmian strukturalnych i funkcjonalnych w wielu narządach. Dlatego zalecamy, aby ponownie rozważyć obecne wytyczne dotyczące spożycia alkoholu” – powiedział prof. Paul Elliott, który kierował badaniem.

W Wielkiej Brytanii zalecenia rządowe mówią, by nie pić regularnie więcej niż 14 jednostek alkoholu tygodniowo, co odpowiada sześciu butelkom piwa o średniej mocy lub dziesięciu małym kieliszkom wina. Rekomendowane jest również, że by spożycie na tym poziomie było rozłożone na co najmniej trzy dni w tygodniu.

Czujnik wykrywa sztywną skórę. Przełom w diagnozowaniu raka?

Dzięki elastycznemu czujnikowi elektromechanicznemu można wykrywać choroby, których objawem jest zwiększona sztywność tkanek, na przykład nowotwory...

zobacz więcej

Różnica w badaniach


Badanie opublikowane w czasopiśmie „eLife” różni się od wcześniejszych, które sugerowały, że niskie poziomy spożycia alkoholu nie są szkodliwe, a nawet mogą korzystnie wpływać na niektóre organy. Np. niektóre badania wiązały picie umiarkowanych ilości czerwonego wina z niższymi wskaźnikami chorób serca.

Uczestnicy badania, którzy mają od 40 do 69 lat, przed poddaniem się mu podawali w kwestionariuszach ilość spożywanego przez siebie alkoholu.

Jednak inni naukowcy byli bardziej sceptyczni co do ustaleń i uważają, że nie ma potrzeby rewizji obecnych wytycznych. „Wytyczne dotyczące picia w Wielkiej Brytanii zawierają porady dotyczące niskiego ryzyka spożycia alkoholu, a nie pozbawionego ryzyka spożycia alkoholu. Jako takie, są one ustalone na poziomie oznaczającym, że przeciętna osoba będzie miała tylko bardzo małe ryzyko śmierci z powodu alkoholu. Chociaż to nowe badanie dodaje kolejne dowody na to, że picie niewielkich ilości alkoholu nie jest pozbawione ryzyka, nie dostarcza ono żadnych przekonujących powodów do zmiany obecnych wytycznych” – wskazuje prof. John Holmes z Sheffield Alcohol Research Group na Uniwersytecie w Sheffield.

Czytaj także: Od słońca można się uzależnić

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej