SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Kiedy deportacja Stonogi do Polski? Znamy termin [WIDEO]

Zbigniew Stonoga (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Zbigniew Stonoga (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Prokuratura Krajowa poinformowała, że Zbigniew Stonoga został już sprowadzony z Holandii do Polski. Mężczyzna pozostanie w areszcie do dyspozycji prokuratury.

Obrażał i atakował ludzi, poręczył za niego Wałęsa i Czuchnowski. Holandia wydala Stonogę

Sąd w Amsterdamie orzekł wobec Zbigniewa Stonogi nakaz opuszczenia Holandii i wydania go polskim władzom – poinformował we wtorek jego adwokat...

zobacz więcej

„Deportację Stonogi z Amsterdamu zaplanowano w środę na godz. 13, tak więc w Polsce wyląduje ok. godz. 14.30” – informował wcześniej jego adwokat Michał Wąż. To skutek wyroku amsterdamskiego sądu z 25 maja, który zdecydował o wydaleniu Zbigniewa Stonogi (zgodził się na podanie nazwiska i wizerunku – red.) z Holandii i wydanie go Polsce.

Stonoga przyjechał do Holandii po tym, jak odmówiono mu udzielenia azylu w Norwegii. Uciekł z Polski, pomimo że w związku z jedną ze spraw prowadzonych przez Prokuraturę Regionalną w Lublinie miał zakaz opuszczania kraju.

Podczas jego pobytu w Holandii polskie prokuratury skierowały do sądu w Amsterdamie sześć europejskich nakazów aresztowania. To spowodowało, że postępowanie azylowe zostało umorzone.

Postępowania przeciwko Stonodze


Obecnie przeciwko Stonodze toczy się kilka postępowań karnych. Aktualnie ma na swoim koncie 28 prawomocnych skazań i postawionych blisko 200 zarzutów. W Prokuraturze Regionalnej w Lublinie usłyszał zarzuty oszustw podczas prowadzenia działalności charytatywnej i prania brudnych pieniędzy. Chodzi o ponad 900 tys. zł. Czyny te zagrożone są karą do 15 lat więzienia.

Jak informuje lubelska prokuratura regionalna, jego przestępcza działalność trwa od wielu lat: „Odbywał on wielokrotnie kary bezwzględnego pozbawienia wolności. (...) Poza oszustwami przestępstwa przez niego popełnione polegały między innymi na składaniu fałszywych zeznań, znieważaniu osób i stosowaniu przemocy lub gróźb bezprawnych w celu zmuszenia funkcjonariusza do odstąpienia od czynności służbowej”.

źródło:
Zobacz więcej