RAPORT

Pogarda

Polski Ład przyspiesza: 10 priorytetów na 100 dni. Konferencja premiera

Najnowsze

Popularne

Polski Ład to wizja rozwoju szybkiego oraz sprawiedliwego, ale to także wizja konkretna i wiarygodna. Chcemy to dziś potwierdzić poprzez przedstawienie 10 kluczowych obszarów zmian, które przeprowadzimy w ciągu najbliższych 100 dni – powiedział premier Mateusz Morawiecki. W środę na konferencji szef rządu wskazał projekty, które jego gabinet przedstawi w pierwszej kolejności jako projekty ustaw. Wśród nich m.in. kwestia zmian podatkowych i zwiększenia nakładów na służbę zdrowia do poziomu 7 proc. PKB.

„Mamy obraz spójnej polityki mieszkaniowej państwa”. Ekspert o zapowiedzi ws. kredytów na mieszkanie

Jarosław Pucek, wiceprezes Krajowego Zasobu Nieruchomości ocenił w rozmowie z portalem tvp.info dzisiejsze zapowiedzi wsparcia dla osób, które...

zobacz więcej

– Pandemia COVID-19 pokrzyżowała plany wielu rodzinom, doprowadziła do mnóstwa tragedii, ale także poszarpała naszą gospodarkę, zniszczyła plany zawodowe wielu ludziom, pogorszyła perspektywy wzrostu bardzo wielu Polaków, bardzo wielu polskich przedsiębiorców – powiedział Morawiecki na konferencji poświęconej zagadnieniom Polskiego Ładu.

Polski Ład. Od tych projektów zaczyna rząd Morawieckiego


Jak mówił, dzięki stworzeniu Polskiego Ładu, nie pozostaniemy w tyle za innymi. – Ale poprzez odważne inwestowanie w polską gospodarkę, w obronę miejsc pracy – co najmniej 5 mln miejsc pracy – przechowaliśmy wartość polskiej gospodarki, polskiego rynku udziału w rynku przedsiębiorców, bazy klientów dla przedsiębiorców, ale nade wszystko przechowaliśmy miejsca pracy – zaznaczył.

– Budujemy polską klasę średnią, polska klasa średnia musi być jak najszersza – oświadczył Mateusz Morawiecki.

10 punktów Polskiego Ładu na najbliższe 100 dni


Wśród wymienionych punktów znalazły się:

• 30 tys. kwoty wolnej od podatku dla wszystkich;

Jak stwierdził Morawiecki, „jeśli ktoś naprawdę jest pracownikiem”, to do zarobków ponad 12 tys. zł brutto w reformie, uwzględniającej podniesienie progu podatkowego i kwoty wolnej, „chcemy, żeby miał realną korzyść”. – Chcemy, żeby ci którzy zarabiają do 12 tys. zł albo byli beneficjentami, albo żeby reforma była dla nich neutralna – dodał.

Harmonogram znoszenia obostrzeń. Szczegóły [WIDEO]

Od 6 czerwca nastąpią zmiany w obostrzeniach. Jak powiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski, od tego dni będzie można...

zobacz więcej

• emerytura bez podatku;

Jak stwierdził premier, emerytom, którzy „są naszym skarbem, musimy się odwdzięczyć wysoką kwotą wolną i wyższymi emeryturami netto”.

• zniesienie limitów do lekarzy specjalistów;

W służbie zdrowia, prócz większych nakładów finansowych, jeden z pierwszych projektów ma dotyczyć problemu długich kolejek do lekarzy specjalistów. – To największa bolączka w służbie zdrowia – ocenił Morawiecki.

• zwiększenie wydatków na służbę zdrowia do 7 proc. PKB;

Harmonogram dochodzenia do tego pułapu wydatków ma zostać przedstawiony w najbliższych tygodniach – zapewnił premier.

• mieszkanie bez wkładu własnego;

• dom bez formalności (budowa na zgłoszenie do 70 m2);

Szef rządu zaznaczył, że chodzi o „godne mieszkanie, godne lokum dla polskich rodzin w ciągu najbliższej dekady”.

• Rodzinny Kapitał Opiekuńczy;

Jak mówił Mateusz Morawiecki, w programie chodzi także o zwiększenie populacji Polaków i rozwiązanie problemu demograficznego. Stąd – jak powiedział – propozycje rodzinnego kapitału opiekuńczego dla rodziców dzieci.

• Program Inwestycji Strategicznych Polski Ład;

– Polski Ład to także wielki program inwestycyjny: chodzi o inwestycje wodno-kanalizacyjne, ale także np. w drogi gminne oraz modernizację kolei oraz inwestycje środowiskowe, jak mała retencja, melioracja – podkreślał szef rządu.

• wyższe dopłaty do paliwa rolniczego i ułatwienie bezpośredniej sprzedaży przez rolników;

– Chcemy też ułatwić rolnikom dostęp z ich produktami rolnymi, przetworzonymi i nieprzetworzonymi do stołu – mówił, zapowiadając, że chodzi o skrócenie drogi „od pola do stołu”, by ograniczyć marże pośredników. Jak wyjaśniał, celem jest ograniczenie wpływów potężnych sieci handlowych i grup. – Musi być tutaj sprawiedliwy system – podkreślił.

• Małe Centra Nauki Kopernik w Polsce.

– Chcielibyśmy, żeby we wszystkich zakątkach Polski młodzi zdolni Polacy, dzieci, młodzież, żeby czuli, że mają tam przestrzeń do rozwoju – wskazał szef rządu. Podkreślił, że innowacyjność zapewni, że Polska będzie konkurowała z najlepszymi, a wtedy także „wynagrodzenia Polaków będą zdecydowanie wyższe”.

Pełne wystąpienie premiera na prezentacji Polskiego Ładu (2.06.2021)Zobacz także: Ile Polski Ład zostawi w kieszeniach Polaków? Prof. Modzelewski: To więcej niż całe 500 Plus

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej