RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Ranne ptaszki mają szczęście. Ryzyko depresji dużo mniejsze

Czas zasypiania i wstawania oraz indywidualny chronotyp wpływają na zagrożenie depresją (fot. Shutterstock/Frenzel)
Czas zasypiania i wstawania oraz indywidualny chronotyp wpływają na zagrożenie depresją (fot. Shutterstock/Frenzel)

Najnowsze

Popularne

Zespół naukowców z University of Colorado Boulder po przebadaniu ponad 800 tys. osób wykazał, że u ludzi, którzy wstają już o godzinę wcześniej, ryzyko wystąpienia depresji jest aż o 23 proc. mniejsze. Jedna z możliwych przyczyn takiego stanu rzeczy jest dłuższa ekspozycja na światło słoneczne.

Po jakim czasie może dojść do ponownego zachorowania na COVID-19?

Ponowne zachorowania na COVID-19 wśród personelu medycznego są bardzo rzadkie w ciągu około pół roku po infekcji SARS-CoV-2 – wynika z badania,...

zobacz więcej

Czas zasypiania i wstawania oraz indywidualny chronotyp wpływają na zagrożenie depresją. To wynik badania przeprowadzonego przez zespół z University of Colorado Boulder i innych znanych ośrodków naukowych, z udziałem 840 tys. osób. Wyniki mają szczególne znaczenie w obecnym czasie, kiedy z powodu pandemii wiele osób zmieniło czas snu i aktywności.

„Wiedzieliśmy już od jakiegoś czasu o relacji między czasem snu i nastrojem, ale lekarze często zadawali pytanie: o ile wcześniej trzeba by wstawać, aby zauważyć różnicę? My odkryliśmy, że nawet jedna godzina różnicy wiąże się ze sporym obniżeniem ryzyka depresji – opowiada prof. Celine Vetter z CU Boulder, współautorka pracy opublikowanej w piśmie „JAMA Psychiatry”.

Zobacz także:Stałe nawyki związane ze snem chronią od depresji 

Prof. Vetter już w 2018 r. opublikowała wyniki dużego, obejmującego ponad 30 tys. osób badania. Ustaliła wtedy, że „ranne ptaszki” są do 27 proc. mniej narażone na rozwój depresji niż osoby prowadzące nocny tryb życia. Bez odpowiedzi pozostało jednak wtedy pytanie o konkretną liczbę godzin, która dawałaby wyraźną różnicę.

Aby to ustalić, naukowcy korzystając z bazy UK Biobank przeanalizowali dane genetyczne 850 tys. osób. Co 10. z nich (85 tys.) przez siedem dni nosiła przy tym urządzenia monitorujące sen, a 250 tys. wypełniło ankietę na ten temat.

Odkrycia w ruinach Sanxingdui. Znaleziono złotą maskę sprzed 3 tys. lat [WIDEO]

Archeologowie odkryli sześć kolejnych stanowisk określanych jako „doły ofiarne” na terenie ruin Sanxingdui w okolicach miasta Guanghan w...

zobacz więcej

Badacze wyjaśniają, że ponad 340 wariantów genów silnie wpływa na preferencje dotyczące snu tworząc tzw. chronotyp. Kiedy do danych na temat depresji odnieśli wyniki na temat genów oraz związanych ze snem preferencji odkryli wyraźną korelację.

Sen a chronotyp


Każda godzina w stronę genetycznie uwarunkowanego wcześniejszego zasypania i wstawania oznaczała redukcję ryzyka o 23 proc. Różnica dwóch godzin oznacza więc spadek ryzyka aż o 40 proc.

Na temat przyczyn zmian w zagrożeniu badacze na razie spekulują. Działać może np. to, że osoby wstające wcześniej mają po prostu dłuższy dostęp do poprawiającego nastrój światła. Może również chodzić o to, że biologiczny zegar gorzej dostosowany do społecznego rytmu sprzyja depresji.

„Żyjemy w społeczeństwie sprzyjającym wczesnemu wstawaniu i ludzie aktywni wieczorem czują się jakby ciągle niedopasowani do zegara biologicznego społeczeństwa” – wyjaśnia główny autor pracy dr Iyas Daghlas.

Zobacz także: Jak spać, żeby nie dostać zmarszczek? Ekspert radzi [WIDEO]

Beton z grafenem. Pomysł może pomóc zredukować światową emisję CO2

Brytyjscy naukowcy opracowali beton z grafenem, który jest o 30 proc. mocniejszy, niż standardowy. Doprowadzili też do pierwszego zastosowania tego...

zobacz więcej

Autorzy odkrycia zaznaczają, że aby definitywnie rozstrzygnąć, czy wcześniejsze chodzenie spać będzie chroniło przed depresją, potrzebne są dalsze obszerne badania. „To badanie jednak definitywnie dodaje wagi dowodom wspierającym zależność przyczynową między czasem snu i depresją” – twierdzi dr Daghlas.

Osobom, które myślą o zmianie swojego trybu, prof. Vetter radzi: „W ciągu dnia utrzymuj kontakt ze światłem. Wypij poranną kawę na werandzie. Do pracy pójdź spacerem lub pojedź rowerem, jeśli możesz, a wieczorem zmniejsz kontakt z elektroniką”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej