RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Forma na lato czy na lata? Łatwy sposób na idealną sylwetkę

Zdrowa dieta wcale nie musi być nudna (fot. Shutterstock/Natalia Lisovskaya)
Zdrowa dieta wcale nie musi być nudna (fot. Shutterstock/Natalia Lisovskaya)

Lato już za chwilę. Z tego powodu coraz więcej osób sięga po niskokaloryczne diety z zamiarem osiągnięcia jak najlepszej figury, w jak najkrótszym czasie. Taka dieta może skutkować odwrotnym do zamierzonego efektem.

Honkong doczekał się muzeum... zupek chińskich

To muzeum z pewnością poskromi liczne apetyty. No, może poza głodem sztuki. Nowo otwarte muzeum zupek instant w Hongkongu to najnowsza atrakcja,...

zobacz więcej

– Głównym sposobem na schudnięcie jest po prostu jedzenie mniejszej ilości kalorii niż organizm wydatkuje w ciągu dnia – tłumaczy portalowi tvp.info Rafał Mioduszewski, dietetyk kliniczny, absolwent Uczelni Społeczno–Medycznej w Warszawie. – Organizm zużywa wpierw energię na podstawową przemianę materii, czyli takie czynności jak oddychanie czy bicie serca, aktywność pozatreningową np. sprzątanie czy dojście do pracy, aktywność treningową oraz termiczny efekt pożywienia, czyli energia którą tracimy na strawienie i wykorzystanie zjedzonych kalorii – dodaje.

Każda ta czynność wymaga pewnej ilości energii, którą organizm czerpie z pożywienia. Warto pamiętać, że podstawowe czynności życiowe nie wymagają dużych ilości energii. Aby zatem schudnąć należy dostarczyć jej nieco mniej uruchamiając własne „zapasy”.

– Jeśli w ciągu dnia człowiek spali np. 2500 tysiąca kalorii, a z diety dostarczy 2000 to, najprościej tłumacząc, organizm te 500 kalorii pobierze z tkanki tłuszczowej. Co w efekcie spowoduje utratę kilogramów – kontynuuje Rafał Mioduszewski.

Białko, tłuszcz, węglowodany - po które sięgać najczęściej?


– Jeśli ktoś nie wie, ile kalorii powinien jeść, żeby schudnąć, może skorzystać z powszechnie dostępnych kalkulatorów kalorii. Po wyliczeniu wystarczy rozłożyć je pomiędzy makroskładniki. Ilość białka, którą osoba na redukcji powinna zjadać mieści się w przedziale 1,6–2,2 g/kg masy ciała. Tłuszcze powinny stanowić 25 proc. wartości kalorycznej diety, resztę kalorii należy przeznaczyć na węglowodany. Warto pamiętać, że jeden gram białka i węglowodanów to cztery kalorie, a jeden gram tłuszczów jest równy dziewięciu kaloriom – informuje Rafał Mioduszewski.

Najlepszym źródłem białka są chude mięsa, ryby, jaja, rośliny strączkowe, tofu czy nabiał. Należy unikać czerwonego i wysoko przetworzonego mięsa, które nie wpływa korzystnie na zdrowie.

Źródłem zdrowych tłuszczy jest awokado, pestki, nasiona, orzechy, oleje. Dieta powinna opierać się głównie na tłuszczach pochodzenia roślinnego, a nie zwierzęcego.

Węglowodany to przede wszystkim owoce i warzywa. W ciągu dnia, według zaleceń WHO, powinno dostarczać się organizmowi 400 g warzyw i owoców, dążąc do zjadania nawet 800 g. Dobrym źródłem węglowodanów są także kasze, brązowy ryż, pełnoziarniste makarony i pieczywo oraz płatki owsiane górskie.

Sztuczna inteligencja wysysa soki z roślin

Miniaturowy robot sterowany przez sztuczną inteligencję może wysysać z roślinnych komórek cenne produkty ich metabolizmu – informuje pismo „Plant...

zobacz więcej

Zdrowa dieta nie jest zdrowsza niż zdrowa głowa


Wypad na miasto ze znajomymi często kojarzy się z kalorycznym jedzeniem i słodkimi napojami. Jak się okazuje, nie zawsze musi tak być. Zazwyczaj jest jakiś lepszy wybór.

Zamiast wysokokalorycznego burgera z wołowiną i sosem majonezowym można wybrać tego z grillowaną piersią z kurczaka i lekkim sosem. Nie należy natomiast rezygnować z takiego jedzenia w ogóle. Zakazywanie sobie produktów, które się lubi, może prowadzić do poważnych problemów.

– Ludzie często myślą, że będąc na diecie muszą trzymać się jej w stu procentach. To prowadzi do tego, że zabraniają sobie słodyczy i innych wysokokalorycznych przekąsek. W efekcie po jakimś czasie i tak rzucają się na jedzenie, a potem znowu próbują wrócić na dobre tory – radzi Rafał Mioduszewski.

– To błędne koło niejednokrotnie prowadzi do zaburzeń odżywiania, z których bardzo ciężko jest wyjść. Dlatego warto wprowadzić do swojej diety produkty rekreacyjne, wliczając je do swojego zapotrzebowania kalorycznego. Przed spotkaniem ze znajomymi można zrezygnować z jednego posiłku i nawet jeśli nie będziemy wówczas w deficycie, to taki występek nie wpłynie znacząco na naszą redukcję – wyjaśnia trener.

Warto pamiętać, aby pić duże ilości wody, zminimalizować spożywaną sól do pięciu gramów na dzień, zastąpić cukier zdrowszymi zamiennikami i zachować w tym wszystkim zdrowy rozsądek. Odpowiednio zbilansowana dieta jest sposobem na wymarzoną sylwetkę, a osiągnięcie jej nie wymaga wielkich wyrzeczeń.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej