RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Niemiecka sieć chce zabrać pracownikom wolne niedziele

Wolne niedziele to jeden z kluczowym elementów programu społecznego Zjednoczonej Prawicy (fot. B.Zawrzel/NurPhoto/Getty Images, zdjęcei ilustracyjne)
Wolne niedziele to jeden z kluczowym elementów programu społecznego Zjednoczonej Prawicy (fot. B.Zawrzel/NurPhoto/Getty Images, zdjęcei ilustracyjne)

W ostatnich dniach rozpoczęła się ofensywa na jeden z prospołecznych filarów programu „Dobrej Zmiany” – wolnych od handlu niedziel. Prym w niej wiedzie duża sieć handlowa z Niemiec, kraju, w którym w ten dzień sklepy są zamknięte.

W kwietniu Polska z najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej

W kwietniu Polska zanotowała najniższe bezrobocie w Unii Europejskiej. Wyniosło ono 3,1 proc. – wynika najnowszych danych Eurostatu. Z koeli...

zobacz więcej

Artykuł 20. Konstytucji RP mówi, że podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej stanowi społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych. Wszyscy dobrze pamiętamy, że w pierwszych dekadach III RP system gospodarczy obowiązujący w Polsce ze społeczną gospodarką rynkową i solidarnościa społeczną niewiele miał wspólnego.

Jednym z motorów napędowych, który zdecydował o zwycięstwie obozu Zjednoczonej Prawicy w 2015 r. była wiara Polaków w to, że tendencja ta się odmieni. I rzeczywiście, wiele rozwiązań wpłynęło pozytywnie na nasze życie – dynamiczne podniesienie pensji minimalnej, programy społeczne jak Rodzina 500+, czy dodatkowe wsparcie dla emerytów, ale także między innymi wprowadzenie wolnych od handlu niedziel, które ucywilizowały tę gałąź rynku i pozwoliły setkom tysięcy pracowników spędzać ten jeden dzień w tygodniu z rodzinami. Dziś prawo to usiłuje im odebrać jedna z niemieckich sieci handlowych, która korzysta z kruczka prawnego pozwalającego handlować placówkom pocztowym.

Metoda „na placówkę pocztową”


O tym, że każdy sklep sieci stanie się placówką pocztową poinformował niemiecki Kaufland. „W dobie pandemii wzrosła popularność zakupów online, a co za tym idzie miejsc, w których można skorzystać z usług pocztowych. Potwierdzeniem tego jest między innymi ponad 71 000 paczek, które klienci Kaufland nadali lub odebrali przy okazji zakupów od marca 2020 roku do 23 maja br. Jeszcze do niedawna usługa była dostępna w ponad 100 marketach sieci, ale już teraz mogą cieszyć się nią kupujący we wszystkich sklepach Kaufland w całej Polsce” – czytamy w oświadczeniu niemieckiej sieci.

Mateusz Kosiński: Nadrabiamy stracony czas

W ostatnim czasie z medialnych jedynek nie znikają newsy związane z głosowaniem nad Funduszem Odbudowy, tarciami w Zjednoczonej Prawicy i powolnym...

zobacz więcej

– Konsekwentnie stawiamy na koncept one-stop-shopping, dając kupującym dostęp do szerokiego wachlarza usług i produktów najemców naszych pasaży. Mamy świadomość, że to właśnie możliwość zrobienia kompleksowych zakupów oraz załatwienia wielu innych spraw w jednym miejscu, znacznie zwiększa komfort klientów. Dotyczy to także usług pocztowych – mówi Marcin Łojewski, członek zarządu Kaufland Polska.

Na rynku handlowym obserwujemy tendencję uruchamiania tego typu działalności, która jednocześnie stwarza możliwość prowadzenia sprzedaży w niedziele niehandlowe. Uważnie obserwujemy konkurencję oraz trendy i nie zamykamy się na żadne z rozwiązań, które będzie odpowiadać potrzebom naszych klientów – dodaje Łojewski.

W Niemczech nie handlują


Komunikat ten został ostro skrytykowany przez Alfreda Bujarę, przewodniczącego Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”. – Nie zaskoczyło mnie to. Sami w Niemczech nie handlują w niedzielę, a w Polsce nie są w stanie uszanować obowiązującego prawa. Zysk za wszelką cenę i brak poszanowania ludzi, prawa i pracowników. Niestety także polski Orlen i należący do niego Ruch pomagają sieciom handlowym w obchodzeniu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Kilka dni temu pojawiła się informacja, że Ruch podpisał umowę z siecią Polomarket dotyczącą świadczenia usług pocztowych. Dzięki temu sklepy Polomarketu będą mogły być otwarte w niedziele – powiedział w rozmowie z Tysol.pl Bujara.

Mateusz Kosiński: Ani kroku wstecz w sprawie Turowa!

Sprawa Turowa elektryzuje społeczeństwo – to dobrze, nie jest to bowiem tylko kwestia incydentalna. Gdybyśmy przyjęli decyzję TSUE, stworzyłoby to...

zobacz więcej

– Nie ma naszej zgody na ponowne odbieranie pracownikom handlu prawa do niedzielnego odpoczynku, o które tak długo walczyliśmy. Handlowa Solidarność cały czas podejmuje działania zmierzające do uszczelnienia ustawy o wolnych niedzielach. Konieczne jest usunięcie zapisu o tym, że placówki pocztowe mogą prowadzić handel w niedziele. Naciskamy na rząd w tej sprawie już od wielu miesięcy. Przypomnę, że tego zapisu nie było w naszym, obywatelskim projekcie ustawy. Został on wprowadzony na etapie prac nad ustawą w Sejmie – dodał związkowiec przypominając, że idea wolnych niedziel została poparta obywatelską inicjatywą ustawodawczą i idącą w setki tysięcy podpisów zbiórką.

Sprawdzian z solidarności


W niedzielę w Piekarach Śląskich praktyki stosowane przez Kaufland skrytykował metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. – Siewcami pokoju społecznego nie są ci, którzy omijając ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę, obowiązującą w pełni dopiero od wiosny 2020 r., dążą – nawet wbrew praktyce zachodnich krajów europejskich – do otwarcia centrów handlowych w niedziele pod pretekstem świadczenia usług pocztowych – powiedział hierarcha.

Metropolita zaznaczył, że „umowy społecznej dotyczącej wolnej od handlu niedzieli nie można lekceważyć i podważać, bo w ten sposób okazuje się lekceważenie dla prawa”. – Podnoszone przy okazji zyski i straty gospodarcze są tematem zastępczym. Beneficjentami wolnej niedzieli są nie tylko sprzedający i kasjerki. W zaopatrzeniu, transporcie, dystrybucji, logistyce zaangażowanych jest wielu tysięcy ludzi. Wszyscy oni i ich rodziny mają prawo do niedzielnego odpoczynku i świętowania. Tak. Kwestia pracy w niedzielę jest sprawdzianem z solidarności z tymi, którzy pracują i z ich rodzinami – wskazał duchowny.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej