RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Dojrzała zmiana”. Premier o nowelizacji przepisów o ruchu drogowym

Premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Piotr Polak)
Premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Piotr Polak)

W Dzień Dziecka realizujemy bardzo dojrzałą zmianę w przepisach o ruchu drogowym, pozwalającą pieszemu zrobić bezpieczny krok na jezdnię – napisał premier Mateusz Morawiecki.

Nie ustąpiłeś pierwszeństwa pieszemu na pasach? Zobacz, ile możesz zapłacić

Od dziś kierowca powinien ustąpić pierwszeństwa pieszemu zanim ten wejdzie na przejście dla pieszych. – Osoby przechodzące przez jezdnię nie mogą...

zobacz więcej

„Wchodząca dziś w życie nowelizacja przepisów Prawa o ruchu drogowym to krok w dobrą stronę, to zmiana pozwalająca pieszemu zrobić bezpieczny krok na jezdnię. W Dzień Dziecka realizujemy bardzo dojrzałą zmianę w przepisach o ruchu drogowym” – napisał szef rządu na Twitterze. „Wszystkiego dobrego, Drogie Dzieci” – dodał Mateusz Morawiecki. Do wpisu dołączono zdjęcia z wizyty premiera w szkole podstawowej w Bielisze koło Radomia, którą odwiedził we wtorek.

Zgodnie ze zmianami od wtorku pieszy wchodzący na pasy ma pierwszeństwo przed każdym pojazdem z wyjątkiem tramwaju.

Według nowych przepisów kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również na pasach, pieszy nie będzie mógł korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego, które może rozpraszać jego uwagę.

Nowela wprowadziła także zakaz jazdy zbyt blisko następnego samochodu na autostradach i drogach ekspresowych, popularnie nazywanej jazdą na zderzaku. Odstęp między pojazdami ma być nie mniejszy niż połowa prędkości, z jaką porusza się dany pojazd. Oznacza to, że kierowca jadący z prędkością 100 km/godz. powinien jechać w odległości 50 metrów za pojazdem przed nim. Wyjątkiem ma być manewr wyprzedzania. Nowe przepisy dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym, obniżając ją do 50 km/h bez względu na porę doby. Do tej pory w godzinach nocnych (godz. 23-5) dopuszczalną prędkością maksymalną było 60 km/h.

Jak wskazywali autorzy projektu, różnica prędkości między 50 a 60 km/godz. ma istotne znaczenie w kontekście długości drogi hamowania pojazdu i potencjalnych skutków zdarzeń drogowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej