RAPORT

Pogarda

W Hiszpanii o beatyfikacji kard. Wyszyńskiego: Hołd dla opozycji antykomunistycznej

Kard. Wyszyńskiemu udało się obronić Polskę przed „zniknięciem za sprawą ZSRR” (fot. Adam Guz/Getty Images Poland)
Kard. Wyszyńskiemu udało się obronić Polskę przed „zniknięciem za sprawą ZSRR” (fot. Adam Guz/Getty Images Poland)

Najnowsze

Popularne

Hiszpański tygodnik „Alfa y Omega” wydawany jako dodatek do dziennika „ABC” zwraca uwagę, że 40-lecie śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego zbiega się z zaplanowanymi na 12 września uroczystościami beatyfikacji byłego Prymasa Polski. Twierdzi, że wydarzenie to jest niejako hołdem dla dawnej opozycji antykomunistycznej w Polsce.

Hiszpania: RPO Andaluzji chce likwidacji krzyży. Mówi o reżimie frankistowskim

Regionalny Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) Andaluzji Jesus Maeztu zwrócił się do lokalnych władz o informację, czy w przestrzeniach publicznych w...

zobacz więcej

Madrycki tygodnik, nazywając kard. Wyszyńskiego „błogosławionym ruchu oporu”, zaznacza, że Prymas Tysiąclecia był przywódcą duchowym Polaków pod rządami reżimu komunistycznego.

Wybór Karola Wojtyły na papieża to sukces kard. Wyszyńskiego


„Alfa y Omega” wskazuje, że jednym z największych sukcesów kierowania Kościołem w Polsce przez Wyszyńskiego było wybranie na papieża krakowskiego kardynała Karola Wojtyłę, a także narodzenie się niebawem Solidarności, pierwszego w Bloku Wschodnim związku zawodowego.

Hiszpańska gazeta odnotowuje, że okres uwięzienia Wyszyńskiego przez komunistów był jednym z najważniejszych etapów historii  Kościoła w Polsce, kierowanego przez Prymasa Tysiąclecia od roku 1948 aż do 1981. Przypomina, że to właśnie w czasach uwięzienia kard. Wyszyński opracował program Wielkiej Nowenny, którego kulminacją były masowe procesje podczas uroczystości milenijnych w 1966 r. „Alfa y Omega” podkreśla, że kard. Wyszyńskiemu udało się przede wszystkim obronić Polskę przed „zniknięciem za sprawą ZSRR”.

45 lat walki polskich katolików z komunizmem


„Wrześniowa beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego, zmarłego przed 40 laty, jest uznaniem trwającej 45 lat walki polskich katolików z komunizmem” – podsumował hiszpański tygodnik.

Przeczytaj też, jak lewica hiszpańska walczy z chrześcijańskim dziedzictwem tamtejszego zwycięskiego powstania przeciw komunizmowi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej