RAPORT

Wojna na Ukrainie

Marian Banaś donosi na Jarosława Kaczyńskiego. Powołuje się na art. 212 k.k.

Prezes NIK Marian Banaś (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Prezes NIK Marian Banaś (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Szef Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś poinformował, że kieruje zawiadomienie do prokuratury o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezesa PiS, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. Sprawa dotyczy rzekomego zniesławienia, znieważenia i wywierania wpływu.

Senat uchyli Grodzkiemu immunitet? Jest reakcja Platformy Obywatelskiej

Senator PiS Marek Pęk powiedział w rozmowie z portalem tvp.info, że partia rządząca złoży wniosek o zwołanie komisji regulaminowej w sprawie...

zobacz więcej

„Jest wielkim błędem naszego systemu prawnego, że człowiek, wobec którego toczą się poważne śledztwa, może być prezesem Najwyższej Izby Kontroli” –komentował niedawno w wywiadzie dla „Sieci” prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

„To jest stanowisko dla ludzi, którzy są poza jakimkolwiek podejrzeniem, całkowicie czystych” – dodawał. Kaczyński oceniał, że „jeśli ktoś ma jakiekolwiek kłopoty w tej sferze, jeśli jest mocno skoncentrowany na sprawach materialnych, to nie powinien być prezesem NIK”.

Zobacz także:  Współpraca PiS z Kukiz'15. Prezes Kaczyński: Mam nadzieję...

W reakcji na te wypowiedzi szef NIK Marian Banaś poinformował, że kieruje zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Chodzi o art. 212 kodeksu karnego: „Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”.

Gdzie Jarosław Kaczyński spędzi wakacje? Poseł uchylił rąbka tajemnicy

Zdjęcia z wakacji prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego zawsze rozpalają opinię publiczną. Gdzie wicepremier uda się w tym roku? – Można obstawiać...

zobacz więcej

„Formułując swoje wypowiedzi, pan Jarosław Kaczyński działał jako wicerezes Rady Ministrów, który powinien szczególnie cenić sobie zasadę domniemania niewinności określoną w konstytucji, Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, Karcie Praw Podstawowych, Kodeksie postępowania karnego oraz Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/343 z 9 marca 2016 r., a także baczyć na to, że prokuratura w okresie blisko dwóch lat nie sformułowała żadnych zarzutów” – napisał Marian Banaś w oświadczeniu cytowanym przez wp.pl.

Zobacz także:  Radni KO poparli skwer Kaczyńskich. Grupiński kpi: Proponuję seans filmu „Smoleńsk”

Oprócz art. 212 zawiadomienie dotyczy podejrzenia popełnienia przestępstw z artykułów Kodeksu karnego: art. 226 par. 3 (znieważenie konstytucyjnego organu RP) oraz art. 224 par. 2 (wywieranie wpływu na czynności urzędowe przemocą lub groźbą).

Jak wskazał Banaś, szef NIK nie może „dopuścić do sytuacji, w których przedstawiciel jednej z instytucji podlegających kontroli w sposób bezprawny wywiera wpływ na czynności organu kontroli ustanowionego przepisami konstytucji, a także pomawia konkretną osobę o takie postępowanie i właściwości, które mogą poniżyć go w oczach opinii publicznej oraz podległych pracowników".

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej