RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W gdańskim zoo po raz pierwszy urodził się antylopowiec szablorogi

Antylopowiec szablorogi przyszedł na świat 16 maja (fot. ZOO Gdańsk)
Antylopowiec szablorogi przyszedł na świat 16 maja (fot. ZOO Gdańsk)

Po raz pierwszy w ogrodzie zoologicznym w Gdańsku urodził się antylopowiec szablorogi. W naturze gatunek ten żyje w południowo–wschodniej Afryce.

Pająk ptasznik pod Pałacem Kultury. Skąd się tam wziął?

Nietypowe stworzenie koło Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Jeden z mieszkańców zauważył podczas spaceru pająka sporej wielkości. Jak się okazało...

zobacz więcej

Antylopowiec szablorogi (łac. Hippotragus niger) przyszedł na świat 16 maja.

– To samczyk. Jego rodzice to sześcioletnia samica, która do Gdańska przyjechała z Francji, i pięcioletni samiec, urodzony w Pradze. Nowego mieszkańca zoo już można obserwować na wybiegu – poinformowała Malwina Spandowska z ZOO Gdańsk.

Kierownik sekcji zwierząt kopytnych w gdańskim zoo Andrzej Gutowski dodał, że każde narodziny zwierzęcia w ogrodzie zoologicznym to sukces hodowlany. – To pierwszy przychówek antylopowca szablorogiego w naszym zoo – podkreślił.

Zobacz także: Bocian opiekuje się samotnie czworgiem piskląt. Pomagają mu ludzie [WIDEO] 

Antylopowiec szablorogi w naturze występuje na zalesionych sawannach Afryki wschodniej i południowej. W porze deszczowej zwierzę to migruje na tereny zadrzewione.

Gdy przychodzi pora sucha, wędruje na sawanny w poszukiwaniu pokarmu. Najbardziej aktywne jest po wschodzie słońca i wieczorem.

Niedźwiedź w biały dzień pojawił się na osiedlu. Grzebał w śmietniku

W ostatnią sobotę mieszkańcy osiedla Tatary w Zakopanem zawiadomili policję, że na ich osiedlu pojawił się niedźwiedź, który wyjada resztki ze...

zobacz więcej

Po dziewięciomiesięcznej ciąży samica rodzi zwykle jedno młode.

„Obserwując małego antylopowca, możemy zauważyć jego piaskową sierść, która świetnie sprawdza się jako kamuflaż, chroniąc tym samym młode przed drapieżnikami. Cielę przez około 5 do 10 dni leży zwykle w ukryciu, w wysokich trawach” – powiedział cytowany w komunikacie prasowym dyrektor ZOO Gdańsk Michał Targowski.

Podstawą diety antylopowca szablorogiego jest trawa. Znane są przypadki żucia kości przez osobniki tego gatunku.

Rogi antylop rosną do około ósmego roku życia i osiągają długość u samicy do 70 cm i do 100 cm u samca.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej