RAPORT

Pogarda

Tajny scenariusz z Tuskiem. „Wybory uzupełniające i fotel marszałka”

Tusk powróci, by ratować opozycję? (fot. Forum/Lukasz Dejnarowicz)
Tusk powróci, by ratować opozycję? (fot. Forum/Lukasz Dejnarowicz)

Najnowsze

Popularne

Działacze Platformy Obywatelskiej rozważają konkretny scenariusz powrotu Donalda Tuska do polskiej polityki – informuje wpolityce.pl. Były premier miałby wystartować w wyborach uzupełniających do Senatu. „Ale jak to? Tusk miałby obalić marszałka Grodzkiego?" – zastanawia się wicemarszałek Senatu Marek Pęk.

Sondaż o Donaldzie Tusku. Polacy w tym nie upatrują nadziei

Polacy nie upatrują nadziei w Donaldzie Tusku i jego powrocie do polskiej polityki w związku z kryzysem w Platformie Obywatelskiej – tak wynika z...

zobacz więcej

O tym, że Donald Tusk może wrócić na polską scenę polityczną, by „ratować” Platformę Obywatelską znajdującą się w głębokim kryzysie, mówi się już od dawna.

Do dziś jednak w tej sprawie nic się nie zmieniło. W niedawnym sondażu United Surveys dla „Wprost” pozytywy ewentualnego powrotu Donalda Tuska do Platformy Obywatelskiej widzi łącznie 27,7 proc. badanych. Znacznie więcej osób jest przeciwnego zdania – 35,6 proc.

Wpolityce.pl poinformowało, że istnieje taki scenariusz takiego powrotu Tuska, gdzie były premier „miałby wystartować w wyborach uzupełniających do Senatu w którymś z okręgów zdominowanych przez opozycję”.

Po tym ewentualnym zwycięstwie miałby zostać marszałkiem Senatu, zastępując w tej roli Tomasza Grodzkiego „i z tej pozycji atakowałby rząd, prowadził kampanię wyborczą, jednoczył opozycję, szukał szansy na wcześniejsze wybory parlamentarne”.

Portal informuje też, jak miałoby dojść do wyborów uzupełniających do izby wyższej. „Jeśli Rzecznikiem Prawo Obywatelskich zostanie senator niezależna Lidia Staroń (rekomendowana przez PiS), zwolni się miejsce w okręgu olsztyńskim, w którym Tusk miałby ogromne szanse na zwycięstwo. A jeśli senator Staroń nie zostanie RPO, opozycja nakłoni któregoś z senatorów do złożenia mandatu” – czytamy.

Taką właśnie propozycję miał dostać Tusk. Podano mu też termin – do końca czerwca – kiedy musi podjąć decyzję.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej