RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Nowe warianty koronawirusa będą nazywane literami greckiego alfabetu

SARS-CoV-2 zaraziło się dotąd 170 milionów osób na świecie (fot. Fabio Teixeira/NurPhoto via Getty Images)
SARS-CoV-2 zaraziło się dotąd 170 milionów osób na świecie (fot. Fabio Teixeira/NurPhoto via Getty Images)

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że wprowadza nowe nazwy wariantów koronawirusa pochodzące od liter greckiego alfabetu. I tak wariant koronawirusa wykryty w Wielkiej Brytanii to Alfa, szczep kojarzony z RPA – Beta, wariant pochodzący z Brazylii – Gamma, a z Indii – Delta.

Koronawirus we Francji. Prezydent Macron zaszczepiony przeciw COVID-19

Prezydent Emmanuel Macron wraz z małżonką Brigitte zostali zaszczepieni przeciwko koronawirusowi – poinformował szef państwa na Twitterze. W...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Celem jest uproszczenie terminologii związanej z koronawirusem dla niespecjalistów. Nowa nomenklatura ma też pomóc uniknąć kojarzenia szerzących się już na całym świecie groźnych wariantów z nazwami państw, w których zostały po raz pierwszy wykryte czy opisane – czytamy w komunikacie WHO.

Cztery warianty SARS-CoV-2 uznawane przez WHO za budzące obawę (Variants of Concern, VoC) będą nazywane Alfa, Beta, Gamma i Delta. Warianty budzące zainteresowanie (Variants of Interest, VoI) będą opisywane kolejnymi literami greckiego alfabetu, na razie opisano ich sześć, od Epsilon do Kappa. Na przykład odmiana znana wcześniej jako „wariant kalifornijski” to Epsilon, a „wariant nigeryjski” – Eta.

Nazwy pochodzące od różnych rodzajów klasyfikacji genomu wirusa, takie jak B.1.351 czy 501Y.V2 opisujące kojarzony z RPA wariant Beta, mają dalej funkcjonować w obiegu specjalistycznym.

Zobacz też: KE rekomenduje stopniowe łagodzenie restrykcji dotyczących podróżowania

Darmowe loty, płatne urlopy i grube miliony za… zaszczepienie na COVID

Przedstawiciele rządu w Warszawie zapowiedzieli, że w Polsce za zaszczepienie się na koronawirusa będzie można wygrać nawet milion złotych. Podobne...

zobacz więcej

Wybór liter greckiego alfabetu nastąpił po miesiącach rozważań, pod uwagę brano również imiona greckich bogów i całkowicie nowe, wymyślone nazwy – zaznaczył zaangażowany w ten proces bakteriolog Mark Pallen cytowany przez Agencję Reutera.

W przeszłości wirusy często określano nazwami geograficznymi miejsc, w których przypuszczalnie się pojawiły. Tak było z wirusem Ebola, którego nazwa pochodzi od rzeki w Demokratycznej Republiki Konga.

Takie podejście może być jednak niedokładne i niesłusznie kojarzyć dany region z patogenem. Tak było m.in. z grypą hiszpanką, której pandemia wybuchła w 1918 r. W rzeczywistości pochodzenie tego wirusa jest nieznane.

Przeczytaj też: Włochy: W czasie pandemii przybyło 1,2 mln palaczy papierosów

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej