RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Rosjanie zatrzymali polski samolot. „Będzie reakcja polskich władz”

W Petersburgu policja zatrzymała kołujący na pas startowy polski samolot linii PLL LOT, żeby aresztować opozycyjnego polityka. – Na pewno będzie reakcja polskich władz – zapewnił w TVP1 przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber.

Media: Biden finansowany przez rosyjskiego lobbystę związanego z Nord Stream 2

Prezydent Joe Biden i jego stronnicy otrzymali fundusze na kampanię od czołowego rosyjskiego lobbysty reprezentującego interesy Nord Stream 2 –...

zobacz więcej

Zatrzymany na lotnisku w Petersburgu opozycjonista to Andriej Piwowarow, były dyrektor wykonawczy „Otwartej Rosji”. Z informacji przekazanych przez rosyjskie niezależne media wynika, że polityk miał lecieć do Warszawy samolotem Polskich Linii Lotniczych LOT.

Rosyjski opozycjonista w polskim samolocie


„Podjechali gliniarze i wyprowadzili mnie. Teraz jestem w biurze FSB w Pułkowie” – napisał Piwowarow w internecie.

W programie „Kwadrans Polityczny” minister Łukasz Schreiber porównał wydarzenia z Petersburga do niedawnego ściągnięcia lecącego z Aten do Wilna pasażerskiego samolotu Ryanair przez reżim Łukaszenki. Wówczas maszyna budżetowego przewoźnika była zarejestrowana w Polsce. Leciał nią, aresztowany później, bloger Raman Pratasiewicz.

Czytaj więcej: Rosyjska policja zatrzymała samolot PLL LOT, by aresztować opozycjonistę

Schreiber: Tym razem to już nie tylko „polskie tablice”


– Tym razem (samolot) jest już nie tylko na „polskich tablicach”, ale to samolot PLL LOT – podkreślił gość TVP1. W jego ocenie brakuje jeszcze części informacji, by rozstrzygać zajście w Rosji.

Schreiber jest jednak przekonany, że zatrzymanie przez Rosjan polskiego samolotu to „kolejny fatalny przykład po akcie niemalże terroryzmy ze strony białoruskiej”. – Teraz kolejna taka historia, może trochę mniej drastyczna, bo nie doszło do ściągania samolotu na ziemię, tylko (zatrzymano go) przy próbie startu – ocenił członek Rady Ministrów.

Polityk zapewnił, że „już niebawem” należy spodziewać się reakcji polskich władz na działania Kremla.

Zobacz także: Ekspert OSW o „czarnej kasie” Łukaszenki. Wskazuje, co naprawdę zabolało reżim

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej