RAPORT

Tusk kontra Tusk

Wojna w PO. Są szczegóły pierwszej rozprawy przed Sądem Koleżeńskim

Posłowie Paweł Zalewski i Ireneusz Raś odwołali się od decyzji Zarządu PO (fot.  PAP/Łukasz Gągulski)
Posłowie Paweł Zalewski i Ireneusz Raś odwołali się od decyzji Zarządu PO (fot. PAP/Łukasz Gągulski)

Po wyrzuceniu z partii posłowie Ireneusz Raś i Paweł Zalewski postanowili odwołać się do Krajowego Sądu Koleżeńskiego. Wkrótce będą mogli przedstawić swoje argumenty. Pierwsze posiedzenie Sądu zaplanowano na 28 czerwca. Jego przewodniczącym będzie były wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak.

„Wojna! Kto czyha na stołek Budki”. Tabloidy bezlitosne dla PO

Kryzys w Platformie Obywatelskiej nie uszedł uwagi tabloidów. „Super Express” to, co dzieje się wewnątrz największej partii opozycyjnej opisuje: to...

zobacz więcej

Raś i Zalewski zostali przez Zarząd Krajowy PO wykluczeni z partii 14 maja za „działanie na szkodę” partii. Jak powiedział rzecznik PO Jan Grabiec, polegało ono na „wielokrotnym kwestionowaniu decyzji władz partii, przy jednoczesnym braku udziału w debacie podczas obrad ciał kolegialnych”.

Obaj posłowie złożyli w zeszły czwartek odwołania do Krajowego Sądu Koleżeńskiego.

Sąd Platformy Obywatelskiej


W piątek wnioski polityków zostały sprawdzone pod względem formalnym i przyjęte do rozpatrzenia. Na 28 czerwca kierownictwo Sądu wyznaczyło termin pierwszych rozpraw.

– Rozprawy będą dwie, ponieważ złożono dwa wnioski, przystąpimy do ich rozpatrzenia. Nie wiemy, jacy będą powołani świadkowie, jakie będą wnioski dowodowe – powiedziała Ewa Kołodziej, przewodnicząca Krajowego Sądu Koleżeńskiego.

Odwołania Rasia i Zalewskiego rozpozna pięcioosobowy skład, w którym oprócz posłanki Ewy Kołodziej znaleźli się: wiceprzewodniczący Sądu, były wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak, sekretarz Sądu posłanka Agnieszka Hanajczyk i radcy prawni: Krzysztof Lodziński i Piotr Pomianowski. Szefem składu wyznaczono Jóźwiaka. – Zależało mi na tym, żeby w składzie orzekającym byli przede wszystkim prawnicy – podkreśliła Kołodziej. Zgodnie ze statutem PO, Sąd ma teraz trzy miesiące na rozpatrzenie sprawy; jego postanowienie będzie ostateczne.

„Zarząd niepoważny”


Obaj wykluczeni posłowie mówili, że złożyli odwołania od decyzji Zarządu Krajowego, mimo że wciąż nie otrzymali uzasadnienia w tej sprawie. W swoim odwołaniu uznali ten fakt za przejaw „braku powagi” ze strony Zarządu i odnieśli się jedynie do publicznych wypowiedzi polityków PO, m.in. rzecznika partii – chodzi głównie o wypowiedź Grabca, w której określił on decyzję Zarządu jako „wiosenne porządki”.

Trzaskowski punktuje Budkę w wywiadzie. Stawia na rząd z Hołownią

Wszyscy się teraz zastanawiamy, dlaczego mamy spadki w sondażach – odpowiada wymijająco Rafał Trzaskowski pytany, czy Borys Budka jest dobrym...

zobacz więcej

– Do mnie nawet nikt z kierownictwa partii dotąd nie zadzwonił, żeby poinformować o wykluczeniu. O wszystkim dowiadywałem się przez media – powiedział Raś.

Raś: Nie trafili z zarzutami


Zalewski w swym odwołaniu zwrócił uwagę, że podnoszony w wypowiedziach liderów partii zarzut wobec niego i posła Rasia, że wypowiadali się publicznie, a nie na posiedzeniach przeznaczonych do tego gremiów partii, jest nietrafny, bo w ostatnim czasie nie było gremium, na którym mogliby wypowiedzieć się o sytuacji w partii.

Zgodnie ze statutem PO Krajowy Sąd Koleżeński liczy 16 członków. Po śmierci byłego senatora Wiesława Kiliana w jego składzie jest 15 osób.

Zastępcą przewodniczącego jest były wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak, a sekretarzem – posłanka Agnieszka Hanajczyk. Oprócz nich w Krajowym Sądzie Koleżeńskim zasiadają: Marek Serdyński, Zbigniew Mazur, Maciej Żmuda, Piotr Pomianowski, Mateusz Zaczyński, Tomasz Gierczak, Andrzej Dec, Tomasz Janczyło, Krzysztof Lodziński, Sławomir Gierada, Mateusz Klemenski i Krzysztof Puszczewicz.

Zobacz także: „Newsweek” analizuje sytuację w PO. Cztery scenariusze - „byle ustać na ringu”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej