SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Niedźwiedź w biały dzień pojawił się na osiedlu. Grzebał w śmietniku

Niedźwiedź na osiedlu Tatary (fot. Policja)
Niedźwiedź na osiedlu Tatary (fot. Policja)

W ostatnią sobotę mieszkańcy osiedla Tatary w Zakopanem zawiadomili policję, że na ich osiedlu pojawił się niedźwiedź, który wyjada resztki ze śmietników. „To sytuacja niepokojąca i przedziwna, że niedźwiedź pojawił się między domami w mieście za dnia, gdy było już jasno” – podkreśla główny specjalista ds. niedźwiedzi w Tatrzańskim Parku Narodowym Filip Zięba.

Niedźwiedź zaatakował turystę w Yellowstone. Władze parku apelują do turystów

Niedźwiedź grizli zaatakował i zranił turystę w Parku Narodowym Yellowstone - poinformowały w piątek lokalne władze. To pierwszy atak niedźwiedzia...

zobacz więcej

Policja w Zakopanem przyjęła telefon, że po ulicy chodzi niedźwiedź. „Patrol szybko zlokalizował miejsce interwencji po ilości rozrzuconych śmieci na ulicy. Chwilę później wyszedł niedźwiedź, który nieśpiesznie wkroczył na kolejną posesję” – skomentował rzecznik zakopiańskiej policji Roman Wieczorek.

Na miejscu oprócz policji pojawili się strażnicy Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jednak zwierzę uciekło. Nie miało obroży telemetrycznej, dzięki której przyrodnicy śledzą jego trasę.

„Co roku niedźwiedzie pojawiają się w granicach miasta. Tatary (osiedle) są, co prawda, po drugiej stronie miasta i nie graniczą z parkiem. Ale graniczą za to z lasami w paśmie Gubałowskim. Tam niedźwiedzie mogą dostać się, obchodząc Zakopane i Kościelisko” – zaznacza cytowany przez „Gazetę Krakowską” Filip Zięba.

Jak dodał, sytuacja jest o tyle niepokojąca, że niedźwiedź pojawił się między domami, gdy było już jasno. Przeważnie takie wizyty blisko zabudowań zdarzały się nocami, w rejonach blisko tatrzańskich lasów.

„Będziemy się temu przyglądać” – zaznacza główny specjalista ds. niedźwiedzi w Tatrzańskim Parku Narodowym.

Przyrodnicy i policja apelują tym samym do mieszkańców Zakopanego o ostrożność i o odpowiednie zabezpieczanie kontenerów na śmieci.

Czytaj także: Wielka Brytania: Dwie niedźwiedzice uciekły z wybiegu w zoo. Zastrzelono je

 

źródło:
Zobacz więcej