RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Oskarżał Tomasza Komendę, został usunięty z zawodu

Prokurator został złapany na jeździe po alkoholu (fot. Gov.pl)
Prokurator został złapany na jeździe po alkoholu (fot. Gov.pl)

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego postanowiła usunąć z zawodu wrocławskiego prokuratora Tomasza F., który przed laty oskarżał Tomasza Komendę. W 2019 r. śledczy został zatrzymany za jazdę po pijanemu. Orzeczenie jest nieprawomocne.

Zadośćuczynienie dla Tomasza Komendy. Jest wyrok

12 mln zł zadośćuczynienia oraz 811 533 zł odszkodowania dla Tomasza Komendy za 18 lat niesłusznego więzienia orzekł sąd w Opolu. W maju 2018 r....

zobacz więcej

Jak przekazał rzecznik Izby Dyscyplinarnej Piotr Falkowski, sąd orzekł, że prokurator uchybił godności urzędu przez jazdę w stanie nietrzeźwości.

Sąd uznał winnym tego przewinienia dyscyplinarnego prokuratora i wymierzył mu karę najwyższą możliwą, czyli wydalenia ze służby prokuratorskiej – poinformował Falkowski.

Tomasz F., prokurator Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu, został zatrzymany przez patrol drogowy policji do rutynowej kontroli w połowie października 2019 r. Badanie wykazało, że śledczy miał 0,28 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

Jazda w stanie nietrzeźwości


Zgodnie z Kodeksem karnym za jazdę w stanie nietrzeźwości, kiedy stężenie alkoholu wynosi powyżej 0,25 mg, grozi do dwóch lat pozbawienia wolności. W konsekwencji wrocławska prokuratura zawiesiła Tomasza F. w obowiązkach służbowych. W czerwcu ubiegłego roku Izba Dyscyplinarna uchyliła mu immunitet. Prokurator Tomasz F., w 2001 r. oskarżył Tomasza Komendę o udział w gwałcie zbiorowym. W konsekwencji w 2004 r. Komenda został prawomocnie skazany na 25 lat więzienia za zabójstwo i zgwałcenie 15-latki w Miłoszycach (woj. dolnośląskie) w noc sylwestrową 1996 r., odsiadywał wyrok w Zakładzie Karnym w Strzelinie.

Narkotykowy boss bronił się przed wydaniem Polsce. Hasłami o niezależnych sądach

Szereg argumentów, od braku niezależności polskiego wymiaru sprawiedliwości, po rzekomy „szalejący w Polsce” także w więzieniach antysemityzm...

zobacz więcej

W połowie marca 2018 r. został warunkowo zwolniony z odbywania kary i wyszedł na wolność po 18 latach. Według prokuratury, która zgromadziła nowe dowody w tej sprawie, mężczyzna nie popełnił zbrodni, za którą został skazany.

W maju 2018 r. Sąd Najwyższy uniewinnił Tomasza Komendę. Przed sądem domagał się on potem 18 mln zł zadośćuczynienia (po 1 mln zł za każdy rok w więzieniu) i ponad 800 tys. zł tytułem odszkodowania za niesłuszne skazanie i pobyt w więzieniu.

Ostatecznie sąd przyznał Tomaszowi Komendzie 12 mln zł zadośćuczynienia oraz 811 tys. 533 zł i 12 gr tytułem odszkodowania.

We wrześniu 2020 r. wrocławski sąd okręgowy uznał, że Ireneusz M. i Norbert B. są winni gwałtu ze szczególnym okrucieństwem, w wyniku którego zmarła 15-letnia Małgosia. Za tę zbrodnię pierwotnie został niesłusznie skazany Tomasz Komenda.

Sąd skazał obu mężczyzn na 25 lat więzienia. W kwietniu tego roku ruszył proces apelacyjny w tej sprawie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej