RAPORT

Pogarda

Kto chciał zamknąć kopalnię Turów. Andrzej Duda: To politycy ważni, ale niepoważni

Najnowsze

Popularne

To tysiące miejsce pracy, z których ludzie utrzymują swoje rodziny; to duża część polskiego sektora energetycznego. Nie zgadzamy się na takie działanie – mówi o nakazie TSUE, by zamknąć kopalnię w Turowie prezydent Andrzej Duda. W programie „Gość Wiadomości” prezydent pytany o opinie niektórych polskich polityków, że należy wstrzymać prace w Turowie, odpowiada: „To politycy ważni, ale niepoważni”.

Turów. Rzecznik rządu: Czechy wycofają skargę do TSUE po podpisaniu porozumienia

Dzisiaj w mediach doszło do nieporozumienia co do umowy dotyczącej Turowa. Wczoraj przyjęto umowę ramową – wytyczne do umowy, która ma zostać...

zobacz więcej

21 maja, po skardze czeskich władz, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał, by w Turowie wstrzymano wydobycie. Czechy uważają bowiem, że kopalnia ta ma negatywny wpływ na środowisko w obszarze przygranicznym, obniżył się na przykład poziom wód gruntowych.

Hołownia i Trzaskowski za zamknięciem Turowa


Strona polska wskazywała, że wstrzymanie tam wydobycia doprowadziłoby do katastrofy ekologicznej i energetycznej, ponieważ Turów wytwarza do siedmiu procent krajowej energii.

Konieczność wykonania orzeczenia TSUE sugerował m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski „niezależnie od tego, jak ono jest bolesne i trudne”. Także Szymon Hołownia i przedstawiciele Polski 2050 opowiadali się za natychmiastowym wstrzymaniem pracy kopalni Turów.

Prezydent: Szokuje jednoosobowa decyzja TSUE


Pytany w poniedziałek w TVP Info o postawę polityków prezydent Andrzej Duda podsumowuje krótko: „Chciałoby się powiedzieć – (politycy) ważni, ale niepoważni”.

W „Gościu Wiadomości” prezydent podkreślił, że „absolutnie nie zgadza się na takie działanie”, a orzeczenie TSUE uważa za „naruszenie wszelkich zasad”.

– I ta decyzja, która została podjęta (przez TSUE – red.) jednoosobowo – co jest naprawdę szokujące, że tak dalece uderzająca gospodarczo w państwo decyzję podejmuje jedna osoba – dla mnie jest to niepoważne i niezrozumiałe, biorąc choćby pod uwagę, że u naszych sąsiadów, dosłownie tuż, tuż za naszymi granicami znajdują się kopalnie węgla brunatnego i ten problem wydaje się niezauważany – wskazał Andrzej Duda.

Zobacz także: Polska kopalnia zła, a czeskie i niemieckie dobre? Wszystko widać na mapie

Prezydent podkreślił, że jest „absolutnie zwolennikiem tego, byśmy realizowali postulaty związane z ochroną środowiska i klimatu”. – Ale musimy to zrobić stosując zasadę Just Transition , zasadę sprawiedliwej transformacji, którą zaproponowaliśmy i przyjęliśmy w czasie konferencji światowej konferencji klimatycznej COP24 w Katowicach w 2018 roku – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej