RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Eksperyment w Niemczech. 1200 euro miesięcznie za nic, czyli bezwarunkowe wypłaty

Dochód podstawowy w Niemczech – rusza eksperyment (fot. Igor Golovniov/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Dochód podstawowy w Niemczech – rusza eksperyment (fot. Igor Golovniov/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

W Niemczech 1 czerwca ruszają bezwarunkowe wypłaty „dochodu podstawowego”: 1200 euro miesięcznie przez trzy lata. To na razie eksperyment, ale chętnych były dosłownie miliony mieszkańców Niemiec. Pieniądze dostanie garstka wybrańców. „Jeśli zniknie presja konieczności zarabiania pieniędzy na życie, ludzie staną się bardziej wolni, kreatywni i generalnie szczęśliwsi” – argumentują zwolennicy pomysłu i dodają, że rozwiązałby on wiele problemów współczesnego życia. Nie brakuje też sceptyków.

Inflacja w Niemczech. Ostatni raz tak wysoka była prawie dziesięć lat temu

Podniosą się koszty utrzymania – inflacja w Niemczech wzrosła w maju do 2,5 proc. – taką informację podał w poniedziałek Federalny Urząd...

zobacz więcej

Rozpoczynający się we wtorek eksperyment będą bacznie obserwować naukowcy, którzy liczą na ciekawe ustalenia. Chcą się dowiedzieć, jaki wpływ ma na ludzi bezwarunkowy dochód podstawowy.

Bezwarunkowy dochód podstawowy. Kto go sfinansuje?


Chętnych, pragnących sięgnąć po darmową gotówkę, było ponad dwa miliony. Wylosowano 122 osoby, które przez kolejnych 36 miesięcy otrzymają 1,2 tys. euro. W dodatku nie muszą od nich odprowadzać podatku.

Jedyny obowiązek uczestników eksperymentu to wypełnienie co pół roku formularza kontrolnego. Mogą w tym czasie dorabiać, a nawet pracować – tyle ile chcą. Pieniądze na ich bezwarunkowe „wynagrodzenie” pochodzą od 150 tys. prywatnych darczyńców.

Zobacz także: Minimalny dochód gwarantowany. Państwa zaczną płacić obywatelom za nic?

Cele eksperymentu


Kierownik projektu Juergen Schupp z Niemieckiego Instytutu Badań Gospodarczych mówi, że eksperyment ma w sposób naukowy zbadać, co robią ludzie, którzy nie muszą się martwić o pieniądze czy pracę. Chodzi nie tylko o to, czy pracują, czy oszczędzają, czy też bardziej dzielą się z innymi. Wśród pomysłów jest nawet taki, by zbadać poziom stresu niektórych uczestników, analizując skład chemiczny ich włosów.

Polscy kurierzy oszukani w Niemczech koczowali w lesie. Czy to już finał sprawy?

Nie wiedziałem, że coś takiego spotka mnie w Niemczech – mówi jeden z Polaków, pracujących jako kurier za zachodnią granicą. On i kilkunastu innych...

zobacz więcej

„Pojawiają się także inne poważne pytanie, na które autorzy projektu nie są w stanie odpowiedzieć. Na przykład, jak dochód bezwarunkowy dla wszystkich wpłynąłby na zmiany cen? I jak wysokie musiałyby być podatki, aby to wszystko sfinansować?” – wskazuje Deutsche Welle.

„Utopia lewicowych fantastów” bez poparcia polityków


Wielu przeciwników projektu uważa go zresztą za utopię lewicowych fantastów, „którzy chcą się lenić na koszt społeczeństwa”.

DW zauważa, że w samych Niemczech bezwarunkowy dochód podstawowy nie cieszy się sympatią polityków, a projektu nie poparła żadna z dużych partii.

Zobacz także: Szturm na gastronomię. Analitycy pokazują dane o płatnościach kartami

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej