RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Kiedy wypada Boże Ciało 2021? Dni wolne od pracy na długi weekend

Boże Ciało przypada 60 dni po Wielkanocy (fot. A.Widak/NurPhoto/Getty Images)
Boże Ciało przypada 60 dni po Wielkanocy (fot. A.Widak/NurPhoto/Getty Images)

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa czyli święto Bożego Ciała przypada pod koniec maja lub w czerwcu. Zawsze jest to czwartek i uroczystość jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Niechlubny rekord na drogach. Setki pijanych kierowców na drogach

426 kierowców, którzy zdecydowali się na jazdę pod wpływem alkoholu, zatrzymali 1 maja policjanci w całym kraju – poinformował kom. Robert Opas z...

zobacz więcej

Kiedy wypada Boże Ciało w 2021 roku?

Boże Ciało w 2021 r. przypada 3 czerwca.

Co roku sami możemy sobie wyliczyć termin tego święta, jeśli znamy datę Wielkanocy. Boże Ciało przypada zawsze 60 dni później, czyli „dwa miesiące minus jeden dzień”. A w 2021 r. Wielkanoc obchodziliśmy 4 kwietnia.

Taką datę Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa wyznaczono celowo, choć nie po to, by ułatwiać liczenie. Ze względu na teologiczną wymowę święta (dziękczynienie Bogu za sakrament Eucharystii) termin ustanowiono na pierwszy czwartek po Okresie Wielkanocnym, który do XX w. trwał 8 tygodni licząc od Niedzieli Zmartwychwstania. 8 tygodni to 56 dni, do których należy dodać jeszcze cztery upływające między niedzielą a czwartkiem.

Długi weekend, a Boże Ciało. Kiedy wolne od pracy?


Dzięki temu, że Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy, biorąc tylko jeden dzień urlopu w piątek 4 czerwca możemy mieć 4 dni wolne pod rząd – od czwartku do niedzieli. Jeśli ktoś wziął urlop także w poniedziałek, wtorek i środę (31 maja oraz 1 i 2 czerwca), za „cenę” czterech dni urlopu może mieć dziewięciodniowe „wakacje”. Sprawdź również: Prognoza pogody na kolejny tydzień. Jaka temperatura w Boże Ciało?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej