RAPORT

Atak na Jana Pawła II

AstraZeneca otwiera biuro w Krakowie. Ma prowadzić badania kliniczne

W Polsce AstraZeneca zatrudnia ok. 2,3 tysiąca osób (fot. J.Porzycki/Nur/Getty Images)
W Polsce AstraZeneca zatrudnia ok. 2,3 tysiąca osób (fot. J.Porzycki/Nur/Getty Images)

AstraZeneca na lipiec zaplanowała otwarcie biura w Krakowie, gdzie planuje prowadzić różnorodne badania kliniczne. To drugie w Polsce biuro tej firmy biofarmaceutycznej. Pierwsze działa w Warszawie.

KE pozwała firmę AstraZeneca za opóźnienia w dostawach

Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek, że wszczęła postępowanie prawne przeciwko firmie AstraZeneca. Powodem jest nieprzestrzeganie umowy...

zobacz więcej

W tej chwili AstraZeneca prowadzi rekrutację wysoko wykwalifikowanych pracowników do biura w Krakowie. Liczba osób nowo zatrudnionych ma zależeć od liczby kandydatów oraz dalszych planów firmy w tym mieście. Nie będzie tu prowadzona produkcja szczepionek. Pracownicy mają skupić się na najnowszych systemach komputerowych wykorzystywanych podczas badania klinicznego w obszarze zarządzania procesem badania lub zbierania danych klinicznych; będą też zarządzać przebiegiem globalnych badań klinicznych.

– Niezwykle cieszymy się, że będziemy otwierać nowe biuro AstraZeneca w Polsce. Kraków jest doskonałą lokalizacją na taką inwestycję – to jeden z czołowych ośrodków akademickich w kraju, centrum biznesowe południowej Polski i siedziba wielu start-upów medycznych, biotechnologicznych, a także tych działających w dziedzinie IT, AI oraz zarządzania danymi – podkreśliła Barbara Kozierkiewicz, dyrektor globalnych systemów klinicznych i wiceprezes AstraZeneca Pharma Poland.

Co robi AstraZeneca w Polsce


W ramach nowej inwestycji AstraZeneca przewiduje rozwój ścisłej współpracy z Sano – Centrum Zindywidualizowanej Medycyny Obliczeniowej, międzynarodową fundacją badawczą, czyli instytutem zajmującym się rozwojem medycyny komputerowej. Działalność Sano skupia się na opracowywaniu zaawansowanych metod komputerowych służących profilaktyce, diagnozowaniu i leczeniu chorób. – Bardzo cieszą nas nowe możliwości współpracy z partnerami takimi jak AstraZeneca. Wierzę, że wspólnie uda nam się zrobić wiele dobrego dla przyszłości medycyny, a przede wszystkim pacjentów nie tylko w Polsce, ale na całym świecie – powiedział dr Akradiusz Sitek, prezes Sano. Nowe biuro spółki znajdzie się w sąsiedztwie Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica, w budynku należącym do tej uczelni.

Firma biofarmaceutyczna AstraZeneca, o korzeniach brytyjsko-szwedzkich, związana jest z Polską od 30 lat. Prowadzi badania, w tym te mające pomóc wygrać z COVID-19, opracowuje i przygotowuje leki.

W Polsce AstraZeneca zatrudnia ok. 2,3 tys. osób, z czego ponad 1,5 tys. osób zajmuje się kluczowymi procesami badawczo-rozwojowymi w skali światowej. W 2020 r. AstraZeneca jako pierwsza globalna firma biotechnologiczna uzyskała status Centrum Badawczo-Rozwojowego nadawany przez ministra rozwoju.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej