RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Uchylenie immunitetu Grodzkiemu. PiS składa wnioski: „Czas najwyższy”

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki (fot. PAP/Andrzej Grygiel)
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Wicemarszałek Senatu Marek Pęk poinformował, że PiS chce zwołania komisji regulaminowej w sprawie o uchylenie immunitetu Tomasza Grodzkiego. Przyznał, że przez ostatnie tygodnie izba wyższa była zajęta sprawą Funduszu Odbudowy, ale już pora by wrócić do tematu, którego unika polityk PO. – Przypominam, że bez zwołania komisji, Senat nie ma możliwości w końcu zająć się tą sprawą – mówi portalowi tvp.info Pęk i wskazuje, że czerwiec to najwyższy czas, by spór o immunitet Grodzkiego został rozpatrzony.

Asystent Kidawy-Błońskiej wyłudzał pieniądze? Udawał, że ma białaczkę

Małgorzata Kidawa-Błońska zerwała współpracę z jednym ze swoich asystentów społecznych – Krzysztofem Malinowskim. Jest to reakcja na doniesienia,...

zobacz więcej

Prokuratura chce postawić marszałkowi Senatu Tomaszowi Grodzkiemu cztery zarzuty przyjęcia korzyści majątkowych. Polityka Platformy Obywatelskiej chroni jednak immunitet. 22 marca wniosek Prokuratury Regionalnej w Szczecinie o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej został więc przekazany do Senatu RP. 

– Pan marszałek kilka tygodni zwlekał ze sprawą, a potem znalazł jakiś kruczek formalny. Moim zdaniem niepotrzebnie zwrócił cały wniosek do prokuratury, bo wystarczyło uzupełnić konkretny brak jednego pełnomocnictwa i byłoby po sprawie. Zamiast tego robił wszystko, aby tę sprawą opóźniać – relacjonuje teraz Marek Pęk.

Zobacz także: > „Polacy czekają”. Senatorowie PiS domagają się przyspieszenia prac nad KPO

W rozmowie z nami podkreśla, że prokuratura nie zgadzała się z zastrzeżeniami senackich prawników, ale ustąpiła i dawno odesłała już Kancelarii Senatu poprawiony wniosek w tej sprawie.

– Mimo licznych zapytań ode mnie oraz ze strony senatorów PiS będących członkami komisji regulaminowej, nie przekazano nam żadnych konkretnych informacji – zaznacza Pęk. Dodaje, że nikt do końca nie wie, „czy coś dzieje się z tym wnioskiem czy leży po prostu w jakimś biurku Kancelarii Senatu”.

Pęk: Sprawa wisi nad Grodzkim od tygodni

Chcą postawić Grodzkiemu zarzuty. „Pomagają mu najlepsi prawnicy”

Minęły ponad dwa tygodnie odkąd prokuratura skierowała wniosek o uchylenie immunitetu marszałkowi Senatu Tomaszowi Grodzkiemu. Portal tvp.info...

zobacz więcej

– Widać wyraźnie, że pan marszałek nie ma ochoty sam skierować wniosku do komisji, więc my spróbujemy go do tego zmobilizować – zapowiada w rozmowie z portalem tvp.info Marek Pęk.

Dodaje, że przez ostatnich kilka tygodni senatorowie byli „zajęci przedłużaną przez PO sprawą ratyfikacji”. – To było dla nas absolutnie kluczowe. Ale przypominam, że sprawa uchylenia immunitetu wisi już nad panem marszałkiem Grodzkim od wielu tygodni – dodaje i apeluje, by temat wreszcie został profesjonalnie podjęty i rozpatrzony.

Zobacz także:  Austria ratyfikowała FO. Wicemarszałek Pęk: Polska ostatnim krajem; gratuluję, marszałku Grodzki

Jak zaznacza, dodatkowe posiedzenie Senatu odbędzie się już 10 czerwca, ale PiS nie będzie się upierało przy analizowaniu tej sprawy już wtedy. – Kolejne posiedzenie wypada w połowie miesiąca i to byłby dobry termin. Na prawdę już czas najwyższy – ocenia.

Grodzki: To biegnie swoim trybem

Oświadczenie Magdaleny Adamowicz. Jaki ma majątek?

Magdalena Adamowicz jest właścicielką pięciu mieszkań, ma oszczędności w kilku walutach i spłaca trzy kredyty – tak wynika z jej oświadczenia...

zobacz więcej

O tym, że Grodzki jako lekarz mógł przyjmować łapówki, informowało pod koniec 2019 r. Radio Szczecin.

Grodzki wielokrotnie zapewniał, że formułowane pod jego adresem zarzuty dotyczące korupcji nie mają podstaw. – Nigdy nie uzależniałem żadnej operacji od wpłaty jakiejkolwiek łapówki na moją rzecz – mówił Grodzki w grudniu 2019 r., jak tylko pierwsze doniesienia na ten temat pojawiły się w Radiu Szczecin.

Zobacz także:  Grodzki zlecił ekspertyzę nie na temat? Wicemarszałek Senatu ujawnia dokument

Marszałek Grodzki pytany pod koniec marca o losy wniosku o uchylenie mu immunitetu powiedział, że dokumenty analizowane są w Biurze Spraw Senackich pod kątem formalnoprawnym.

– Jeżeli będzie OK, pójdzie to do komisji regulaminowej, a jeżeli nie, będzie odesłany do wnioskodawców – mówił. – Ja się z tego wyłączyłem, to w tej chwili biegnie swoim trybem administracyjnym – zaznaczył wówczas marszałek.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej