RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Zgony na COVID-19 we Włoszech. „Wkrótce znaczny spadek”

Według włoskiego ministra zdrowia należy oczekiwać znacznego spadku zgonów na COVID-19 we Włoszech (fot. Roberto Serra - Iguana Press/Getty Images)
Według włoskiego ministra zdrowia należy oczekiwać znacznego spadku zgonów na COVID-19 we Włoszech (fot. Roberto Serra - Iguana Press/Getty Images)

Za dwa, trzy tygodnie we Włoszech należy oczekiwać znacznego spadku zgonów na COVID-19 – oświadczył wiceminister zdrowia Pierpaolo Sileri w wywiadzie dla dziennika „Corriere della Sera”. W niedzielę zanotowano najniższą dzienną liczbę zgonów od października – 44.

Edukacja we Włoszech w czasie pandemii. Kiedy powrót uczniów szkół średnich do szkół?

Prawie milion uczniów w pięciu regionach Włoch – w Lombardii, Ligurii, Marche, Umbrii i w Kampanii – wraca w poniedziałek do szkół średnich po...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Sileri przypomniał regułę, że liczba zmarłych utrzymuje się na wysokim poziomie także wtedy, gdy już notuje się poprawę sytuacji. To ostatnie kryterium, w którym dochodzi do poprawy w czasie epidemii.

„Oczekujemy, że w ciągu dwóch, trzech tygodni liczba ofiar spadnie w sposób jeszcze bardziej znaczący. Osoby najsłabsze, czyli w wieku powyżej 80 lat i 70-latkowie są chronieni” dzięki szczepionce – wyjaśnił wiceminister zdrowia.

Zwrócił uwagę na istotne przyspieszenie kampanii szczepień. Jak przekazał, w ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba Włochów, którzy otrzymali pierwszą dawkę wzrosła z 18 do 23 mln, a tych po zakończeniu szczepień z 8 do 12 mln. Całkowitą odporność ma jedna piąta ludności kraju.

Włochy wprowadzą nowe obostrzenia. Część z nich obejmie turystów

Po dzisiejszym głosowaniu w parlamencie włoski rząd będzie mógł przedłużyć stan wyjątkowy wprowadzony w związku z pandemią do 31 stycznia...

zobacz więcej

Sileri przyznał, że do spowolnienia szczepień doszło wśród 60-latków. „Trzeba szukać tych ludzi, przekonać, dotrzeć do nich” – dodał.

Wiceszef resortu powiedział też, że są obawy, iż trudno będzie młodych ludzi namówić na szczepienia. „Uważają oni, że wirusa już nie ma, wiedzą, że nie zachorują, a zatem zrozumiałe jest, że są niechętni” – ocenił.

Według Sileriego może ich do tego przekonać tzw. przepustka dla osób zaszczepionych, bo będzie ona wymagana w dyskotekach, gdy zostaną otwarte.

Następnie w wywiadzie radiowym Sileri wyraził opinię, że „nie ma żadnego ryzyka” nowej fali epidemii po lecie w takim wymiarze, w jakim miało to miejsce na jesieni 2020 r. Podobną opinię wyraził w radiu specjalista chorób zakaźnych profesor Massimo Galli z Mediolanu, który dotąd zawsze przestrzegał przed zbyt dużym łagodzeniem przepisów przeciwepidemicznych i apelował o czujność.

Włochy drugim krajem pod względem liczby zgonów na COVID-19 w Europie

W ciągu ostatniej doby we Włoszech zmarło 630 osób zakażonych koronawirusem. To o 58 zgonów więcej niż wczoraj. W poniedziałek liczba wszystkich...

zobacz więcej

Od poniedziałku trzy regiony we Włoszech objęte są białą strefą najniższych restrykcji: Sardynia, Friuli-Wenecja Julijska i Molise. Pozostał tam tylko nakaz dystansu i noszenia maseczek.

We wtorek dojdzie do dalszego poluzowania obostrzeń. W restauracjach możliwa będzie obsługa przy stolikach także w środku.

Dane z poniedziałku dotyczące Lacjum potwierdzają, że liczba zgonów i zakażeń jest jedną z najniższych w tym regionie w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy. Z powodu COVID-19 w ciągu ostatniej doby zmarło sześć osób. Jak poinformował regionalny radny ds. zdrowia Alessio D’Amato, w prowincjach Latina, Rieti i Viterbo nie odnotowano żadnego zgonu. „Na ponad 20 tys. testów, zarejestrowano 278 pozytywnych przypadków, sześć zgonów, 913 hospitalizowanych, 1 253 ozdrowieńców” – podała włoska agencja informacyjna ANSA, cytując radnego Lacjum.

W regionie Trydent-Górna Adyga od tygodnia nie odnotowuje się zgonów chorych na COVID-19. Liczba zakażeń w minionej ciągu doby to 12.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej