RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Oświadczenie Magdaleny Adamowicz. Jaki ma majątek?

Magdalena Adamowicz jest europosłanką (fot. PAP/Marcin Gadomski)
Magdalena Adamowicz jest europosłanką (fot. PAP/Marcin Gadomski)

Magdalena Adamowicz jest właścicielką pięciu mieszkań, ma oszczędności w kilku walutach i spłaca trzy kredyty – tak wynika z jej oświadczenia majątkowego, jakie opublikowane zostało na stronach internetowych Sejmu.

Magdalena Adamowicz stanie przed sądem. Nowe informacje

Proces europosłanki Magdaleny Adamowicz przed Sądem Rejonowym w Gdańsku ma się rozpocząć 22 lutego. Jest oskarżona o nieprawidłowości w zeznaniach...

zobacz więcej

Oświadczenie europosłanki Magdaleny Adamowicz opublikowane zostało, tak jak innych te innych europosłów, na stronach Sejmu. Jako miejsce zatrudnienia, oprócz pełnienia mandatu w Parlamencie Europejskim, Adamowicz wskazała Uniwersytet Gdański i AWFIS w Gdańsku (adiunkt).

Europosłanka oświadczyła, że w walucie polskiej zgromadziła 282 tys. zł oszczędności. Oprócz tego ma też 111 tys. euro, 1,9 tys. franków szwajcarskich i 44 funty brytyjskie. „Na subkoncie oszczędnościowym znajdują się środki niepełnoletnich córek” – dodała w załączniku.

Adamowicz jest właścicielką papierów wartościowych na kwotę ok. 228 tys. zł. Ma też dwie polisy ubezpieczeniowe o wartości 46 tys. zł.

Europosłanka ma pięć mieszkań o powierzchni od 52 do 150 mkw. Jak zadeklarowała, są wart kolejno 909 tys., 500 tys., 400 tys., 340 tys., 573 tys. W sumie pięć mieszkań wyceniła na 1,8 mln zł. Wszystkie nabyła w drodze spadku.

Magdalena Adamowicz przed sądem. Wydała oświadczenie [WIDEO]

Przed Sądem Rejonowym w Gdańsku startuje proces europosłanki Koalicji Obywatelskiej Magdaleny Adamowicz. Prokuratura zarzuca jej błędne rozliczanie...

zobacz więcej

Jest też właścicielką trzech działek o powierzchni 1207 mkw., 0,1256 ha i 1,4946 ha. Łączna wartość to 375 tys. zł – oświadczyła.

Z oświadczenia Adamowicz wynika, że ma akcje 10 spółek, które też miała nabyć poprzez spadek. Chodzi o akcje m.in. PZU, KGHM, Budimexu, PKO i Tauronu. Z tytułu dywidend osiągnęła w ubiegłym roku 67 tys. zł. Patrząc na dzisiejszy kurs wszystkich akcji, są one warte około 2,8 mln zł.

Europosłanka zasiada też w radach nadzorczych spółek Transrem i Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych. Z tego powodu osiągnęła w 2020 r. łączny dochód 73 tys. zł.

Jako pracownik Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu zarobiła w poprzednim roku 18,8 tys. I 12,2 tys. zł. Jako poseł do PE otrzymała 107 tys. euro po opodatkowaniu.

Adamowicz dzięki najmowi mieszkań powiększyła majątek o 130 tys. zł. W oświadczeniu napisała też, że ma samochód Mercedes GLK (2013 r.) warty ok. 57 tys. zł oraz biżuterię, zegarki, dzieła sztuki (warte około 40 tys. zł).

Europosłanka spłaca też trzy kredyty we frankach szwajcarskich, jeden na zakup mieszkania i dwa hipoteczne. Do spłaty zostało jej 915 tys. zł.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej