RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Gdula: Węgry putinowskim koniem trojańskim UE. Jaki: Kto buduje Nord Stream 2?

– Opowiadają, że Orban jest najbardziej proputinowski w kontekście Nord Stream 2. Które państwo buduje Nord Stream 2? Niemcy – stwierdził w programie „Strefa starcia” europoseł PiS Patryk Jaki, odpowiadając na zarzuty posła Lewicy Macieja Gduli dotyczące międzynarodowej współpracy Polski z Węgrami w kontekście krytyki gazociągu Nord Stream 2.

Szef NATO: Rosja prawdopodobnie zamieszana w zmuszenie samolotu do lądowania w Mińsku

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w piątek, że jest prawdopodobne, iż Rosja była zamieszana w zmuszenie do lądowania w Mińsku...

zobacz więcej

Gdula skrytykował rząd Zjednoczonej Prawicy za międzynarodową współpracę z Węgrami, które jego zdaniem są proputinowskie. – Mówicie, że Nord Stream 2 jest przeciwko polskim interesom, że jest zagrożeniem dla polskich interesów: dlaczego w polityce zagranicznej współpracujecie z Węgrami, które są naprawdę putinowskim koniem trojańskim w Unii Europejskiej? – pytał poseł Lewicy.

– Jeżeli chcecie Niemców krytykować, a z drugiej strony współpracujecie z putinowskim Orbanem, to nie jest wiarygodne; musicie się liczyć z krytyką – stwierdził Gdula.

Kto buduje Nord Stream 2?– Ja się bardzo cieszę, że potraficie dobrze mówić o Białorusi zagranicą, ja chciałbym żebyście wreszcie zaczęli dobrze mówić o Polsce zagranicą, i o to toczy się spór, bo jesteście posłami z Polski – stwierdził europoseł Patryk Jaki, nawiązując do zaangażowania opozycji w kwestię sytuacji na Białorusi.

– Opowieści o tym, że Orban jest najbardziej proputinowskim w kontekście Nord Stream 2... Które państwo buduje Nord Stream 2? Niemcy. W związku z powyższym opowiadanie o tym, że Orban w kontekście Nord Stream 2 jest najbardziej proputionowski: trudno się z tym zgodzić – kontynuował europoseł.

Zobacz także: Media: Biden finansowany przez rosyjskiego lobbystę związanego z Nord Stream 2

Jaki podkreślił, że to Niemcy są partnerem geostrategicznym reżimu Putina budującym gazociąg Nord Stream 2, który, jak zaznaczył, w momencie ukończenia „sprawi, że ogromną część państw wschodu, ale szczególnie Ukrainę, będzie można szantażować politycznie”.

„Mała dama ze skrzyżowanymi nogami”. Konsternacja po słowach Bidena o dziewczynce [WIDEO]

Prezydent USA Joe Biden wywołał konsternację po słowach wypowiedzianych o dziewczynce na widowni. W przeszłości polityk Demokratów był nie raz...

zobacz więcej

– To Niemcy budują z Putinem ten (gazociag – dop. red.). Najbardziej proputinowską partią – nie w sensie mówienia, tylko w sensie działania – jest niemieckie CDU / CSU, i takie są niestety fakty – skonkludował Jaki.

Patryk Jaki odniósł się do zachowania przedstawicieli opozycji zasiadających w Parlamencie Europejskim, którzy jego zdaniem opowiadali nieprawdę w sprawie sytuacji w kraju.

– Pragnę zwrócić Państwu uwagę: to nie chodzi o to, żebyście nas nie krytykowali, bo jak widzicie, to nawet my wewnątrz własnego obozu potrafimy poważnie, wzajemnie się krytykować, co jest państwotwórcze – stwierdził dodając, że spory polityczne dotyczące rozwoju Polski są ważne.

Kłastwa na temat Polski


– Chodzi o to, że wyjeżdżacie zagranicę i kłamiecie na temat Polski. Złapałem was za rękę, jak pana kolega opowiadał w Parlamencie Europejskim o tym, że w Polsce są miejsca – restauracje, kluby - gdzie osoby LGBT nie mogą wchodzić. Przecież to jest nieprawda – stwierdził Jaki.

Jaki przypomniał również o kwestii praworządności, podnoszonej na forach europejskich przez posłów opozycji.

– Opowiadacie, że w Polsce jest jakiś najbardziej upolityczniony system dotyczący wyboru sędziów w Europie, a to również nieprawda. Zobaczcie na Niemcy. U nas jednak większość sędziów dalej decyduje o tym, kto zostanie sędzią, a kto nie, a w Niemczech sędziowie nie mają nic do gadania. Tam decydują tylko politycy – zaznaczył.

Cichanouska dziękuje Polsce za plan wsparcia Białorusi

Jestem wdzięczna Polsce, Czechom, Węgrom i Słowacji oraz premierowi Polski Mateuszowi Morawieckiemu za zainicjowanie we wrześniu ubiegłego roku...

zobacz więcej

Jego zdaniem w Parlamencie Europejskim tylko posłowie opozycji z Polski i Węgier dopuszczają się atakowania własnego kraju. Przypomniał sytuację, gdy na prezydenta Francji Emanuela Macrona spadła fala krytyki za działania francuskiej policji i sądów wobec protestujących tzw. „żółtych kamizelek” – krytyki nie powielanej przez opozycyjnych wobec niego eurodeputowanych Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen.

– PiS to samo robił w kwestii wraku – przerwał poseł Gdula. – W Parlamencie Europejskim krytykowali państwo Tuska – przekonywał poseł Lewicy. – To jest zupełnie inna kwestia – odparł Jaki.

– Nie, taka sama, też wraku nie ma – upierał się poseł Lewicy – no gdzie jest wrak? – pytał.

Wrak Tu-154m


– Proszę zapytać pani Angeli Merkel, kluczowej partnerki Putina w Europie, skoro państwo twierdzicie, że Niemcy nic, tylko Orban jest problemem, Proszę zapytać, ile razy się, robiąc interesy strategiczne, upomnieli się o sprawy dotyczące solidarności w Europie – odparł Jaki.

Zobacz także: Antysemityzm w Niemczech. Młodzi Żydzi rozważają opuszczenie kraju

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej