RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Wolna niedziela to nasze kulturowe bezpieczeństwo”. Przesłanie społeczne z Piekar Śląskich

Najnowsze

Popularne

Wolna niedziela to zabezpieczenie naszego kulturowego bezpieczeństwa. Nasze kulturowe bezpieczeństwo jest w dzisiejszej Europie szczególnie ważne – mówił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc podczas dorocznej pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców do Sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich.

Pielgrzymka Mężczyzn do Piekar Śląskich. Papież pozdrowił uczestników z Watykanu

Papież Franciszek pozdrowił w niedzielę uczestników Pielgrzymki Mężczyzn do Piekar Śląskich. Słowa pozdrowienia skierował podczas spotkania z...

zobacz więcej

Abp Skworc przed rozpoczęciem mszy św. pod przewodnictwem arcybiskupa poznańskiego Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski wygłosił do pielgrzymów przesłanie społeczne.

– Siewcami pokoju społecznego nie są ci, którzy omijając ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę, obowiązującą w pełni dopiero od wiosny 2020 r., dążą – nawet wbrew praktyce zachodnich krajów europejskich – do otwarcia centrów handlowych w niedziele pod pretekstem świadczenia usług pocztowych.

Dodał, że wiele sieci sklepów wielkopowierzchniowych otrzymało status placówek pocztowych na podstawie umowy o współpracy z kontrolowaną przez PKN Orlen firmą „Ruch”.

– Tak, jak dziękujemy PKN Orlen za wykupienie od kapitału niemieckiego polskiej prasy lokalnej, tak chcielibyśmy dziękować także za działania na rzecz wolnej od handlu niedzieli zgodne z polską racją stanu – zwrócił uwagę

„W tej sprawie wspólnota Kościoła milczeć nie będzie”


– Niemiecka sieć Kaufland już triumfalnie ogłosiła, że dołącza do firm handlowych, które wykorzystują furtkę o usługach pocztowych umożliwiającą sprzedaż również w niedziele niehandlowe. Za zachodnią granicą nie mogą handlować, niedziela jest chroniona konstytucją. U nas omijają prawo. Były szef „Solidarności” mówi ostro, że „to oszustwo”. I że „można ubolewać, że tego typu placówki w handlu działają”. W tej sprawie wspólnota Kościoła milczeć nie będzie, zwłaszcza tu, u Matki Bożej Piekarskiej, gdzie zrodziło się hasło: „Niedziela jest Boża i nasza”. W czasie, kiedy rządzący szukają szerokiego poparcia dla programu Polski Ład, trzeba przypomnieć, że fundamentem jego realizacji powinien być najpierw ład moralny, o który przez całe życie upominał się kandydat na ołtarze, Sługa Boży Stefan kard. Wyszyński – podkreślił abp Skworc.

„Umowy społecznej dotyczącej niedzieli wolnej od handlu nie można lekceważyć i podważać. Non possumus”– Prawo należy znać nie po to, żeby tę wiedzę wykorzystywać do omijania prawa. Umowy społecznej dotyczącej wolnej od handlu niedzieli nie można lekceważyć i podważać, bo w ten sposób okazuje się lekceważenie dla prawa. Podnoszone przy okazji zyski i straty gospodarcze są tematem zastępczym. Beneficjentami wolnej niedzieli są nie tylko sprzedający i kasjerki. W zaopatrzeniu, transporcie, dystrybucji, logistyce zaangażowanych jest wielu tysięcy ludzi. Wszyscy oni i ich rodziny mają prawo do niedzielnego odpoczynku i świętowania. Tak. Kwestia pracy w niedzielę jest sprawdzianem z solidarności z tymi, którzy pracują i z ich rodzinami – powiedział metropolita katowicki. Dodał, że realizowana w Polsce polityka prorodzinna, którą ceni i popiera, nie może się ograniczać jedynie do wsparcia finansowego.

Papież Franciszek zadał wiernym pytanie

Rodzina jest cennym skarbem. Trzeba zawsze ją wspierać i chronić – powiedział papież podczas spotkania z wiernymi w dniu Świętej Rodziny w...

zobacz więcej

– Rodzina potrzebuje nade wszystko obecności ojca i matki; potrzebuje czasu dla siebie; czasu na wychowanie przez świętowanie i wspólne spotkania z kulturą i naturą. Wypoczęty człowiek pracuje bardziej efektywnie, a czas poświęcony rodzinie przynosi poczucie bezpieczeństwa i stabilizację, co przekłada się na motywację i zaangażowanie w pracy. Więc apelujemy i prosimy, aby nie demolować życia społecznego, rodzinnego, przymusowym „zaciągiem” tysięcy obywateli, zwłaszcza kobiet do niedzielnej, niekoniecznej pracy. Nie wolno zysków ekonomicznych stawiać przed prawem człowieka do odpoczynku i życia rodzinnego. Mówimy, razem z przewodniczącym KEP, „non possumus”; nie możemy się godzić na takie rozwiązanie tym bardziej, że wolna niedziela to także zabezpieczenie naszego kulturowego bezpieczeństwa! Polską racją stanu jest również niedziela wolna od niekoniecznej pracy! Dzień Boga i człowieka – podkreślił abp Wiktor Skworc.

Hierarcha nawiązał też do wyzwań, jakie stoją przed Górnym Śląskiem, podkreślając, że jego „przyszłość będzie zasadniczo inna, różna od tego, co minione, znane i oswojone”. Wspomniał o zawartej w piątek w Katowicach umowie społecznej w sprawie transformacji górnictwa. Jej negocjator i sygnatariusz, wiceminister aktywów państwowych i pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Artur Soboń uczestniczy w niedzielnej pielgrzymce do Piekar. Abp Skworc podkreślił, że umowa jest przykładem rozwiązywania skrajnie trudnych kwestii społecznych w dialogu.

Papież Franciszek zadał wiernym pytanie

Rodzina jest cennym skarbem. Trzeba zawsze ją wspierać i chronić – powiedział papież podczas spotkania z wiernymi w dniu Świętej Rodziny w...

zobacz więcej

„Ojcowskie serca mężne wiarą”


Część rozważań poświęcił rodzinie i roli mężczyzny. – Niech wasze ojcowskie serca będą mężne wiarą, wierne miłością, niezłomne nadzieją. W tych trzech cechach zawiera się też program współczesnego ojcostwa: wierność małżeńska i rodzinna; otwartość na życie; wolność od zniewoleń; dążenie do prawdy; szacunek dla kobiet – powiedział Wiktor Skworc.

Abp Wiktor Skworc wspomniał też wydarzenia sprzed 100 lat – Powstania Śląskie i plebiscyt oraz piekarzanina, zwanego śląskim Wernyhorą Wawrzyńca Hajdę(1844-1923).

Pielgrzymka po raz drugi odbywa się w warunkach pandemii, liczbę uczestników ograniczono do 10 tys. osób. Abp Skworc dziękował zaangażowanym w walkę z koronawirusem i zachęcał do szczepień przeciw COVID-19.

W czasach przedpandemicznych na majowych pielgrzymkach mężczyzn i młodzieńców oraz sierpniowych pielgrzymkach kobiet i dziewcząt do sanktuarium gromadziły się co roku dziesiątki tysięcy wiernych. Pielgrzymki te należą do najważniejszych wydarzeń religijnych na Górnym Śląsku.

Tak katowickiego metropolitę atakował były dziennikarz TVN.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej