RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jachowicz: Pionierzy przebudowy państwa PiS

Borys Budka zamierza powołać Gabinet Przyszłości (fot. PAP/Andrzej Grygiel)
Borys Budka zamierza powołać Gabinet Przyszłości (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

– „Gabinet przyszłości” poniesie nas we wspaniałą rzeczywistość, zbudowaną na gruzach państwa PiS. Wybrańcy, którzy dostąpią zaszczytu, by znaleźć się w składzie tego gremium, będą gwarancją powodzenia wielkiej przebudowy państwa. Zapewnią przywrócenie jego demokratycznego i zgodnego z praworządnością blasku. Staną się zarazem żelaznym kręgosłupem skutecznej realizacji wielkiego przedsięwzięcia politycznego, jakie czeka naszą partię oraz zalążkiem długotrwałej władzy, liczonej w dekady. To fundamentalne założenia, które leżą u podstaw powołania takiego gremium – zdradził mi jeden z liderów Platformy Obywatelskiej.

Trzaskowski punktuje Budkę w wywiadzie. Stawia na rząd z Hołownią

Wszyscy się teraz zastanawiamy, dlaczego mamy spadki w sondażach – odpowiada wymijająco Rafał Trzaskowski pytany, czy Borys Budka jest dobrym...

zobacz więcej

„Gabinet przyszłości”, to nowy byt polityczny, który jest pomysłem Borysa Budki. Nieco złośliwie można to nowe ciało określić mianem swojego poprzednika, kilkakrotnie powoływanego wcześniej, czyli „gabinetem cieni po liftingu”. W zamierzeniu „Gabinet przyszłości” mają tworzyć nie tylko – jak bywało dotychczas w przypadku „gabinetu cieni” – politycy Platformy Obywatelskiej, ale także innych ugrupowań, w tym wchodzący w skład Koalicji Obywatelskiej oraz eksperci spoza parlamentu.

Ma to być zarazem bardzo szeroka reprezentacji, nieograniczona jedynie do szefów poszczególnych ministerstw. Będzie wykraczać daleko poza ten limitowany krąg, co pozwoli powołać inne urzędy centralne, które wspólnie z tradycyjnymi resortami i ich ścisłą kadrą kierowniczą wytyczą drogi rozwoju Polski na przyszłe dziesięciolecia.

Gabinet ratunkiem przed Hołownią

Szczegółowa analiza dziewięciu sondaży. Takiej sytuacji dotąd nie było

Z najnowszych badań wynika, że licząc wspólnie Koalicję Obywatelską i Polskę 2050, maj jest miesiącem z najniższym odsetkiem wskazań dla tych...

zobacz więcej

„Gabinet Przyszłości” w zamyśle ma uratować Platformę Obywatelską przed utratą pozycji lidera opozycji. Jeszcze do niedawna zajmującej niekwestionowane pierwszeństwo w gronie partii opozycyjnych, a teraz zagrożonej poprzez stały dopływ zwolenników „Polski 2050” Szymona Hołowni. Ale, co nie mniej ważne, ma także stać się pancerzem chroniącym Borysa Budkę przed jego wrogami wewnętrznymi i ich atakami, które mają na celu strącenie obecnego szefa partii z fotela przywódcy.

Z prawdziwej troski o to, aby Platforma Obywatelska osiągnęła obydwa cele, jakie wyznaczyła „Gabinetowi Przyszłości”, zdecydowałem się wyjść naprzeciw niewątpliwie wyjątkowo trudnej powinności jej kierownictwa. Co tu dużo mówić, postanowiłem pomóc w skompletowaniu optymalnego zespołu, który będzie w stanie podołać niełatwemu przecież zadaniu, jakie ta partia wyznaczyła samej sobie. Być może nawet ponad jej siły.

Zgodnie z niestandardowym trybem pracy, przyjętym przez Platformę, przed wytypowaniem kandydatów do ścisłego gabinetu rządowego, w którego skład weszliby pierwsi ministrowe poszczególnych resortów oraz premier i dwaj wicepremierzy, na początek ma powstać szerokie jego zaplecze w postaci centralnych urzędów, wspierających rząd w zadaniach specjalnych oraz innowacyjnych projektach. Przyczyną tej nietypowej kolejności tworzenia „Gabinetu Przyszłości” jest podobno opór części polityków Platformy przed desygnowaniem Borysa Budki na stanowisko premiera.

Poseł zwiastuje koniec Platformy. Wskazuje na Trzaskowskiego

Rafał Trzaskowski zamiast być tym filarem Platformy Obywatelskiej, woli realizować swój własny projekt – oznajmił wyrzucony z tej partii poseł...

zobacz więcej

Moja prywatna lista


Oto moja prywatna lista kandydatów do owego zaplecza „Gabinetu Przyszłości”, płynąca z głębi serca i z kalkulacji rozumu. Nie kieruje mną żaden osobisty interes. Uważni czytelnicy listy zauważą, że nie ma na niej żadnego mojego bliskiego ani dalszego krewnego. Nie ma też żadnej mojej dobrej znajomej, dawnej czy obecnej, której musiałbym w ten sposób spłacać dług wdzięczności.

Oto lista prawdziwych pionierów w przywracaniu Polsce jej blasku.

Witold Zembaczyński – Centrum Projektów Integracji Regionalnych Doraźnych
Sławomir Nitras – Urząd Przestrzegania Prawa i Porządku Publicznego
Stanisław Gawłowski – Instytut Melioracji
Tomasz Grodzki – Centralny Ośrodek Tworzenia Preambuł do Ustaw
Robert Kropiwnicki – Agencja Wynajmu Lokali Mieszkalnych
Ewa Kopacz – Instytut Fotografii Artystycznej
Izabela Leszczyna – Urząd do spraw Likwidacji CBA
Michał Szczerba – Urząd do spraw Likwidacji IPN
Cezary Tomczyk – Urząd do spraw Likwidacji TVP INFO
Adam Szłapka – Urząd do spraw Likwidacji „Orlenu”
Dariusz Rosati – Ośrodek Zacierania Przeszłości
Leszek Miller – Centrum Wspierania Kombatantów i represjonowanych Funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa
Igor Tuleya – Urząd do spraw Likwidacji Szkodliwej Reformy Wymiaru Sprawiedliwości Marian Banaś – Prezes Trybunału Stanu
Krystyna Janda – Centralny Ośrodek Planowania Szczepień Ochronnych
Roman Giertych – Agencja Soków Specjalnych

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej