RAPORT

Tusk kontra Tusk

Media: Biden finansowany przez rosyjskiego lobbystę związanego z Nord Stream 2

Głos zabrał Krajowy Komitet Partii Demokratycznej (fot. Win McNamee/Getty Images; PAP/DPA)
Głos zabrał Krajowy Komitet Partii Demokratycznej (fot. Win McNamee/Getty Images; PAP/DPA)

Prezydent Joe Biden i jego stronnicy otrzymali fundusze na kampanię od czołowego rosyjskiego lobbysty reprezentującego interesy Nord Stream 2 – wynika z informacji „New York Post”. Amerykańskie media wskazują, że doszło do tego zaledwie kilka miesięcy przed tym, jak Biały Dom – kierowany już przez Bidena – wycofał się z sankcji nałożonych na firmy budujące rosyjsko-niemiecki gazociąg.

Odbiorą Amerykanom, dadzą Rosjanom. Strategia Bidena ma zachęcić Putina?

Syryjska ropa kartą przetargową w negocjacjach USA z Rosją? Jak ujawnia kurdyjski portal Kurdistan24, administracja Joego Bidena zamierza zakazać...

zobacz więcej

Opisujący sprawę„New York Post” przypomina, że Joe Biden zapewniał, że nie będzie przyjmować pieniędzy od lobbystów i wskazuje, że ujawnione teraz informacje są szczególnie ciekawe z uwagi na to, skąd pochodziły fundusze na kampanię kandydata Demokratów.

Kim jest lobbysta Richard Burt?


Chodzi o lobbystę Richarda Burta, byłego ambasadora USA w Niemczech za rządów Reagana, a obecnie partnera zarządzającego McLarty Associates, firmy lobbującej na rzecz spółki Nord Stream 2 AG, kontrolowanej przez rosyjski Gazprom.

NS2 AG działa we współpracy z pięcioma europejskimi spółkami energetycznymi: ENGIE, OMV, Shell, Uniper i Wintershall Dea, a dokumenty potwierdzają, że Burt reprezentuje całą piątkę.

Zobacz także: Miliony za lobbowanie ws. NS2. Pojawia się nazwisko Burta

Finanse Joego Bidena i Nord Stream 2


Burt w październiku 2020 roku wsparł fundusz wyborczy Bidena kwotą 4000 dolarów, a kolejne 10 000 dol. przeznaczył na lewicowy komitet Unite The County (w marcu ubiegłego roku) – podaje „NYP”, opierając się na danych FEC (Federalnej Komisji Wyborczej).

Media przypominają, że w ubiegłym tygodniu Joe Biden złagodził amerykańskie stanowisko wobec Niemiec i Rosji oraz kwestii budowy Nord Stream 2. Departament Stanu USA nałożył sankcje na 13 rosyjskich statków, ale zrezygnował z objęcia nimi odpowiedzialnej za projekt firmę Nord Stream 2 AG. Wielu ekspertów oceniło tę decyzję jako przyzwolenie na dokończenie gazociągu.

Zobacz także: Biden daje zielone światło NS2. Bartoszewski: To czysta polityczna gra
teraz odtwarzane
Bartoszewski: To czysta polityczna gra Bidena

Demokraci chcą oddać pieniądze


Krajowy Komitet Partii Demokratycznej (Democratic National Committee, DNC) po publikacji „New York Post” oświadczył, że zwróci pieniądze przekazane przez Richarda Burta. Powód?

USA-Rosja reset 2.0? Są szczegóły spotkania Bidena z Putinem

Prezydenci Stanów Zjednoczonych i Rosji, Joe Biden i Władimir Putin, spotkają się 16 czerwca w Genewie – poinformował we wtorek w komunikacie Biały...

zobacz więcej

DNC argumentuje, że kiedy biznesmen przekazywał gotówkę nie oświadczył, że jest zagranicznym lobbystą i nie powinien być donatorem w kampanii politycznej. Dodatkowo miał – twierdzą Demokraci – zadeklarować innego pracodawcę niż widniejąca w rejestrze lobbystów.

Szara eminencja w Waszyngtonie


Ekspertka śledcza z Center for Responsive Politics zauważa, że choć ciężko tu doszukać się czegoś nielegalnego, to „czytając między wierszami” widać, jak wygląda rosyjski lobbing w Waszyngtonie.

Media zauważają też, że wcześniej Burt był związany z Republikanami, a strony politycznej barykady zmienił w 2019 roku. Od wielu lat jest jedną z prominentnych i cenionych postaci w kręgach polityki zagranicznej Waszyngtonu. Miał także doradzać Donaldowi Trumpowi w przygotowaniu jego pierwszego przemówienia na temat polityki zagranicznej – co kilka lat temu chętnie wypominały kandydatowi Republikanów lewicowe media.

Zobacz także: „Mała dama ze skrzyżowanymi nogami”. Konsternacja po słowach Bidena o dziewczynce [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej