SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Odnaleziony obraz Matejki można zobaczyć w Warszawie

Obraz „Święty Stanisław karcący Bolesława Śmiałego" Jana Matejki (fot. desa.pl)
Obraz „Święty Stanisław karcący Bolesława Śmiałego" Jana Matejki (fot. desa.pl)

Obraz „Święty Stanisław karcący Bolesława Śmiałego" przez lata uznawany był za zaginiony. Od poniedziałku 31 maja będzie go można obejrzeć na wystawie w DESA Unicum w Warszawie. Wstęp bezpłatny.

Muzeum historii Paryża. Na otwarcie po remoncie wystawa słynnego fotografa

Muzeum Carnavalet od dawna uważane jest za jeden z pomijanych skarbów Paryża. Po zamknięciu w październiku 2016 roku i kosztownej renowacji (55 mln...

zobacz więcej

Jan Matejko namalował obraz „Święty Stanisław karcący Bolesława Śmiałego" w trakcie prac nad „Bitwą pod Grunwaldem”. Dzieło zostało namalowane farbami olejnymi i ma wymiar zaledwie 35 na 47 centymetrów. Obraz powstał w 1877 r. i jeszcze do niedawna uznawany był za zaginiony. Odnaleziono go 12 lat temu i od tego czasu pozostawał w rękach prywatnych. Wartość obrazu szacowana jest nawet na 7 mln zł. Do 10 czerwca można go zobaczyć na wystawie.

Miejscem, w którym rozgrywa się sytuacja przedstawiona na obrazie, jest królewska alkowa. Na łożu siedzi król Bolesław Śmiały, trzymający w objęciach Krystynę, żonę Mścisława, którą porwał od męża.

„Z lewej strony biskup wskazując palcem na niebo grozi królowi potępieniem przez Kościół. Z prawej, za szkarłatną kotarą, siedzi para kochanków: król ubrany w zbroję, mściwie i wzgardliwie patrzący na Stanisława, oraz uwłaczająca biskupowi swą swobodną pozą Krystyna” – napisano w opisie obrazu. Jego kompozycja jest odbiciem lustrzanym innego dzieła malarza – „Kazania Piotra Skargi”.

Król popadł w konflikt z biskupem krakowskim i w 1079 roku nakazał zabicie biskupa i poćwiartowanie jego ciała. Jak głosi legenda, miał to zrobić własnoręcznie w kościele na Skałce podczas mszy odprawianej przez biskupa.

Mistrz i uczniowie


Dzieło można będzie oglądać od 31 maja do 10 czerwca w DESA Unicum, ulica Piękna 1A, na wystawie „Sztuka dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie” od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00-19.00 i w sobotę w godzinach 11.00-16.00. Wstęp wolny.

Zaprezentowane zostaną też wybitne dzieła uczniów Jana Matejki, m.in trzy obrazy Jacka Malczewskiego czy obraz Maurycego Gottlieba. Na wystawie zobaczyć można będzie również inne wybitne dzieła takich twórców jak Wojciech Weiss, Leon Wyczółkowski, Jerzy Kossak czy Jan Stanisławski. Po zakończeniu wystawy obrazy trafią na aukcję.

CZYTAJ TAKŻE: Dzieło Matejki w najważniejszej brytyjskiej galerii malarstwa

źródło:

Zobacz więcej