RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Część wydalonych rosyjskich dyplomatów opuściła Czechy

Grupa rosyjskich dyplomatów i ich rodzin wyleciała z Pragi (fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK)
Grupa rosyjskich dyplomatów i ich rodzin wyleciała z Pragi (fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK)

Z lotniska w Pradze odleciał rosyjski samolot specjalny z częścią dyplomatów i pracowników ambasady Rosji, którzy do końca maja mieli czas na opuszczenie Czech. Kolejny samolot z Moskwy ma przylecieć w poniedziałek.

Kryzys Rosja – Czechy. Jest stanowisko szefa dyplomacji UE

Unia Europejska stanowczo potępia nielegalne działania na terytorium Czech, w wyniku których doszło do wybuchów w składzie amunicji we Eksplozja we...

zobacz więcej

Według rosyjskich źródeł z Pragi odleciały 54 osoby – dyplomaci, pracownicy placówki oraz ich rodziny. Osoby, którym nakazano wyjazd, przyjechały na lotnisko autokarem oraz minibusem. Wśród podróżnych byli dorośli i dzieci. Odprawa pasażerów trwała niespełna godzinę.

Kolejna grupa ma wylecieć w poniedziałek po południu.

Decyzja o ich wydaleniu zapadła 22 kwietnia, a dostali czas na wyjazd z Czech do końca maja. Po ich wyjeździe placówki w Pradze i w Moskwie będą liczyć tyle samo osób. Razem z ambasadorami po 7 osób.

Decyzja o wydaleniu Rosjan ma związek z przedstawionym 17 kwietnia przez czeski rząd uzasadnionym podejrzeniem o udziale agentów rosyjskich służb specjalnych w wybuchu w składzie amunicji w Vrbieticach w 2014 r. Zginęło wówczas dwóch obywateli Czech.

Zobacz także: Nowe fakty ws. rosyjskiego ataku w Czechach


Praga 17 kwietnia br. wydaliła 18 zidentyfikowanych agentów rosyjskich służb. W odpowiedzi Moskwa wydaliła, ze znacznie mniejszej placówki czeskiej, 20 dyplomatów. Praga zażądała ich powrotu i zagroziła zdecydowanym ograniczeniem liczby rosyjskich dyplomatów. Po tym, jak rosyjski MSZ zlekceważył ultimatum Czech, Praga zdecydowała się na kolejne wydalenia. Według szacunków do Rosji ma łącznie wrócić około 70 dyplomatów i pracowników placówki wraz z rodzinami.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej