RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Odkrycia w ruinach Sanxingdui. Znaleziono złotą maskę sprzed 3 tys. lat [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Archeologowie odkryli sześć kolejnych stanowisk określanych jako „doły ofiarne” na terenie ruin Sanxingdui, w okolicach miasta Guanghan w południowo-zachodnich Chinach. Znaleźli tam ponad 1000 reliktów, w tym fragment złotej maski sprzed ponad 3 tys. lat. Natrafiono także na pierwsze z tego okresu ślady jedwabiu, co potwierdza istnienie „Południowego Jedwabnego Szlaku”.

Sensacja archeologiczna. Odkryto „zaginione złote miasto” starożytnego Egiptu

Archeolodzy odkryli starożytne miasto, które przez ponad 3 tys. lat było ukryte pod piaskiem. Naukowcy mówią o nim „zaginione złote miasto”....

zobacz więcej

Jednym z najbardziej imponujących znalezisk archeologów są pozostałości złotej maski z nienaruszonym zarysem jej uszu i ust. Waży ona 286 g i liczy już ponad 3000 lat. Archeolodzy przekazali maskę do laboratorium, aby ją oczyścić i naprawić.

Profesor Li Yingfu z Uniwersytetu w Syczuan wskazał, że druga połowa maski prawdopodobnie stopiła się z powodu spalania. – Złote dekoracje mają dość niską temperaturę topnienia, a na podstawie śladów palenia reliktu, które znaleźliśmy w dole, sądzimy, że druga połowa mogła zostać stopiona z powodu palenia – powiedział Li.

W największym ze wszystkich „dołów ofiarnych” pod 20-centymetrową warstwą popiołu odkryto artefakty ze złota, brązu, miedzi, nefrytu, ceramiki i kości słoniowej.

Zobacz także: W Rzymie odkryto starożytne mury i grobowiec


Znaleziono jeden z największych paneli z petroglifami na świecie

Zespół archeologów z Portugalii odkrył w Vale do Coa, na północy tego kraju, jeden z największych, jak twierdzą badacze, rytów naskalnych...

zobacz więcej

Odkrycia potwierdzają różnorodność pochodzenia chińskiej cywilizacji. Uważa się, że na terenie ruin Sanxingdui znajdują się pozostałości starożytnego państwa Shu, które trwało ponad 2000 lat (2800 p.ne. – 1100 p.n.e.). Odkryto tam również ślady jedwabiu, które wskazują na trasę „Południowego Jedwabnego Szlaku”, rozpoczynającego się w Kotlinie Syczuańskiej. To alternatywna trasa dla „Jedwabnego Szlaku”, która umożliwiała kontakty handlowe z centralnych Chin do Azji Południowo-Wschodniej.

Ruiny Sanxingdui zajmują 12 km kw. i określane są jako jedno z największych znalezisk archeologicznych w XX wieku.
Miejsce to zostało przypadkowo odkryte przez rolnika podczas kopania rowu w 1920 roku wieku.

Zobacz także: W Pompejach znaleziono skamieniałe szczątki


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej