RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Odbiorą Amerykanom, dadzą Rosjanom. Strategia Bidena ma zachęcić Putina?

Pola naftowe w Syrii (fot. John Moore/Getty Images)
Pola naftowe w Syrii (fot. John Moore/Getty Images)

Syryjska ropa kartą przetargową w negocjacjach USA z Rosją? Jak ujawnia kurdyjski portal Kurdistan24, administracja Joego Bidena zamierza zakazać działalności amerykańskiej firmie naftowej w Syrii. Licencje do obsługi pól naftowych zarządzanych przez opozycję i Kurdów mają być przekazane Rosjanom. Miałoby to skłonić Moskwę do negocjacji nt. Syrii – opisuje źródło. W tle rosyjskie spółki związane z „kucharzem Putina”.

Jakie ceny na stacjach paliw? Najnowszy raport

Średnie ceny paliw na stacyjnych pylonach nie uległy żadnej zmianie w porównaniu z ubiegłym tygodniem – poinformował e-petrol.pl. Ocenił też, czy...

zobacz więcej

Opierając się na informacjach dwóch niezależnych źródeł portal Kurdistan24 wskazuje, że rosyjskie firmy naftowe mają już podpisane kontrakty na pracę w Syrii i zamierzają się przenieść na obszar, który obecnie obsługuje Delta Crescent Energy (DCE) – amerykańska firma posiadająca aktualnie licencję na działalność na północnym wschodzie Syrii.

Amerykańska firma wypychana przez Bidena?


DCE zostało założone w 2019 roku przez emerytowanego oficera Delta Force Army podpułkownika Jamesa Reese, byłego ambasadora USA w Danii Jamesa Cainema i Johna Dorriera – weteranem branży i byłego dyrektora brytyjskiej Gulfsands Petroleum Plc.

Koncesja tej firmie na pracę w Syrii została przyznana w 2020 roku za prezydentury Donalda Trumpa. Ostatnio została przedłużona, ale jedynie do 31 maja 2021 roku. Amerykańska firma czeka na potwierdzenie przedłużenia jej o kolejny rok do dwóch. To się może jednak nie wydarzyć. Pomimo wycofania sił USA z Syrii w październiku 2019 roku Donald Trump zostawił kilkuset żołnierzy w północno-wschodniej Syrii, by uniemożliwić przejęcie tzw. „Państwu Islamskiemu” pól naftowych, a reżimowi Assada i związanemu z nim Iranowi czerpania zysków ze sprzedaży ropy.

„Rosyjska dominacja nad syryjską ropą”


„Wygaszenie przez administrację Bidena licencji dla firmy Delta Crescent Energy otworzy drzwi do rosyjskiej dominacji nad syryjską ropą” – ocenia kurdyjski portal.

Biden daje zielone światło NS2. Bartoszewski: To czysta polityczna gra

Rola Rosji w geopolitycznej układance maleje. Stany Zjednoczone wolą mieć Rosję bardziej po swojej stronie niż po stronie Chin – ocenia poseł PSL...

zobacz więcej

Jedno z jego źródeł twierdzi, że amerykańska firma nie może już legalnie działać na wspomnianym terytorium, a administracja Bidena nie chce stwarzać problemów w relacjach z Moskwą.

Syria, ropa i „kucharz Putina”


W artykule wskazano rosyjskie firmy, które mają operować w Syrii. Dwie z nich: Mercury LLC i Velada LLC miały otrzymać kontrakty rządowe na poszukiwanie ropy naftowej w Syrii. Spółki są – jak twierdzi Kurdistan24 – związane z Jewgienijem Prigożynem, znanym jako „kucharz Putina”, oskarżonym przez USA w 2018 roku o ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie.

Jak podaje Kurdistan24, celem Bidena ma być skłonienie Putina do negocjacji ws. Syrii – między innymi zapewnienia korytarzy humanitarnych i dopływu pomocy ONZ. Temat może zostać poruszony w czasie czerwcowego spotkania prezydentów USA i Rosji w Genewie.

Czytaj więcej: USA-Rosja reset 2.0? Są szczegóły spotkania Bidena z Putinem

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej