RAPORT

Wojna na Ukrainie

Amerykański kongresmen tłumaczy się z błędu. Chodzi o niemieckie obozy śmierci

Wypowiedź Cohena wywołała protest Polonii, w tym Fundacji Kościuszkowskiej. (fot. Wikimedia Commons)
Wypowiedź Cohena wywołała protest Polonii, w tym Fundacji Kościuszkowskiej. (fot. Wikimedia Commons)

Skuteczna interwencja ambasadora RP w Waszyngtonie Piotra Wilczka w sprawie wypowiedzi kongresmena Steve’a Cohena, sugerującej udział Polski w Holocauście. Polityk z Tennessee przesłał list, w którym zapewnił, że mówiąc o Polsce miał na myśli lokalizację geograficzną i jednoznacznie stwierdził, że za zbrodnie w Auschwitz odpowiadały nazistowskie Niemcy.

„Tak musi wyglądać piekło”. Wstrząsająca relacja więźniarki z Auschwitz

– Wystarczyło tu być 15 minut, by pójść z dymem. Ja dwa razy zostałam odstawiona do krematorium – opowiadała Bronisława Karakulska. – To, że...

zobacz więcej

W wywiadzie dla telewizji CNN reprezentujący demokratów Steve Cohen krytykował republikańską członkinię kongresu Majoree Taylor Greene, która porównała nakaz noszenia maseczek do traktowania Żydów w okresie Holocaustu. Cohen stwierdził jednak, że Holocaust nie odnosi się jedynie do nazistowskich Niemiec i że najbardziej okrutne obozy jak Auschwitz znajdowały się w Polsce.

Wypowiedź Cohena wywołała protest Polonii, w tym Fundacji Kościuszkowskiej. Jej szefowie Alex Storożyński i Marek Skulimowski napisali list protestacyjny. Interweniowała też ambasada RP w Waszyngtonie.

W odpowiedzi kongresmen skierował list do ambasadora Piotra Wilczka, w którym podkreślił, że nie przypisywał Polsce odpowiedzialności za prześladowania Żydów w takich miejscach jak Auschwitz.

Proszę mi wybaczyć moje odniesienie do Polski jako miejsca geograficznego. To było wyłącznie niemieckie przedsięwzięcie. Choć nie miałem intencji jakie z moich słów odczytano, rozumiem oburzenie i ból niektórych Polaków, ponieważ ich własne rodziny i naród Polski przeszedł przez ogromne cierpienia” – stwierdził kongresmen.

Cohen zapewnił, że zrozumiał jak ważne jest używanie poprawnych określeń w odniesieniu do niemieckich nazistowskich obozów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej