RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Polska znika z niemieckiej listy. Nie jest już „obszarem ryzyka epidemicznego”

Polska znika z niemieckiej listy krajów ryzyka epidemicznego (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Polska znika z niemieckiej listy krajów ryzyka epidemicznego (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Polska od północy z soboty na niedzielę przestanie być klasyfikowana przez Niemcy jako obszar ryzyka epidemicznego – wynika z piątkowego komunikatu federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Oznacza to zniesienie obowiązkowej 10-dniowej kwarantanny przy wjeździe z Polski do RFN.

Szczepienia przeciw COVID-19 dla 12-latków. Jest zgoda unijnego organu

Europejska Agencja Leków zgodziła się na szczepienie młodzieży, od 12 do 15 roku życia, preparatami BioNTech i Pfizer. Eksperci unijnej agencji...

zobacz więcej

Przy wjeździe do Niemiec z obszarów ryzyka epidemicznego obowiązuje 10-dniowa kwarantanna, z której zwalnia negatywny wynik testu na obecność koronawirusa lub zaświadczenie o szczepieniu przeciw COVID-19 bądź przejściu tej choroby.

Niezależnie od tego negatywny wynik testu muszą okazać wszyscy pasażerowie przylatujący do Niemiec na pokładzie samolotów. Ten wymóg będzie więc nadal obowiązywać osoby latające z Polski do Niemiec.

Decyzje władz niemieckich o klasyfikowaniu krajów pod względem ryzyka epidemicznego są podejmowane na podstawie liczby odnotowanych zakażeń. Za obszary ryzyka uznaje się kraje, w których tygodniowa liczba infekcji w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców przekracza 50.

Według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w poprzednim tygodniu ten wskaźnik dla Polski wynosił 29. Średnia dla całej Europy to 23, w Niemczech były 63 zakażenia na 100 tys. osób.

Wraz z Polską z listy krajów uznawanych za obszary ryzyka epidemicznego znikną Bułgaria, Węgry, Liechtenstein i dwie wspólnoty autonomiczne Hiszpanii - Kantabria i Kastylia-La Mancha.

Holandia, Norwegia i Cypr zostały zakwalifikowane jako obszary ryzyka, wcześniej opisywano je jako obszary o szczególnie dużym ryzyku w związku z dużą liczbą zakażeń.

Do listy krajów ryzyka epidemicznego dodano też Dominikanę.

Czytaj także: Wakacyjne podróże. Hiszpania i Grecja jako pierwsze przetestują te dokumenty

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej