RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Trzy pielęgniarki, które pomagały chorym w czasie wojny domowej, zostaną błogosławionymi

11 czerwca 2019 Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie trzech hiszpańskich pielęgniarek (fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA)
11 czerwca 2019 Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie trzech hiszpańskich pielęgniarek (fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA)

W sobotę 29 maja w katedrze w Astordze w Hiszpanii prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro ogłosi błogosławionymi trzy Hiszpanki, zamordowane w czasie wojny domowej w tym kraju. Pilar Gullón Yturriaga, Olga Pérez-Monteserín Núñez i Octavia Iglesias Blanco były świeckimi pielęgniarkami i zginęły w październiku 1936 w miasteczku Somiedo w Asturii, mając odpowiednio 25, 41 i 23 lata.

Beatyfikacja Jana Pawła I prawdopodobnie coraz bliżej

Prawdopodobnie na ostatnim etapie znajduje się badanie przez Watykan cudu za wstawiennictwem papieża Jana Pawła I. Jak poinformowała argentyńska...

zobacz więcej

Nowe błogosławione należały do różnych stowarzyszeń katolickich. Gdy w 1936 wybuchła w Hiszpanii wojna domowa między siłami lewicowego i jednoznacznie antyklerykalnego Frontu Ludowego a prawicowym wojskiem pod dowództwem gen. Francisco Franco i jego zwolennikami, przeszły kursy prowadzone przez Czerwony Krzyż w Astordze i zostały pielęgniarkami.

W październiku wysłano je do szpitala w Puerto de Somiedo (Asturias), przeciw któremu trwało natarcie sił republikańskich. Chociaż mogły uciekać, pozostały na miejscu, aby nadal pomagać rannym. Po zdobyciu miasta przez atakujących wszyscy chorzy, lekarze i kapelan zostali rozstrzelani.

Męczeńska śmierć za wiarę chrześcijańską


One same zostały schwytane i zmuszone do przejścia pieszo i w bardzo trudnych warunkach do miejscowości Pola de Somiedo. Tam zmuszano je do wyrzeczenia się wiary chrześcijańskiej, na różne sposoby znęcano się nad nimi i wykorzystywano, a na koniec rozstrzelano.

Wiadomość o ich męczeństwie rozeszła się po okolicy, a naoczni świadkowie egzekucji twierdzili później, w czasie procesu beatyfikacyjnego, że zabójstwo trójki kobiet nie miało charakteru politycznego, ale wypływała z nienawiści do wiary.

Zobacz także: Beatyfikacja założyciela salwatorianów


Zamordowała go mafia. Pierwszy w historii sędzia uznany za męczennika

Włoski sędzia Rosario Livatino, zamordowany w wieku 37 lat przez sycylijską mafię, zostanie beatyfikowany. Papież Franciszek uznał jego męczeństwo...

zobacz więcej

Pamięć o nich jest nadal żywa wśród miejscowej ludności. W marcu 2006 diecezja Astorga rozpoczęła proces beatyfikacyjny, którego ostatnim etapem było zatwierdzenie 11 czerwca 2019 przez Franciszka dekretu o męczeństwie całej trójki.

„Z duchem bezstronności Czerwonego Krzyża”


W związku ze zbliżającą się beatyfikacją biskup Astorgi – Jesús Fernández González w cotygodniowym liście pasterskim przypomniał życie i postawę trzech młodych świeckich kobiet. Podkreślił, że „Pilar, Octavia i Olga, (...) które w kontekście bratobójczej wojny (...) wybrały troskę o rannych w szpitalu w Somiedo, dały świadectwo wiary w Jezusa Chrystusa aż do końca”. Hierarcha zwrócił uwagę, że „nie były one związane z żadną z walczących ze sobą stron, zgodnie z duchem bezstronności Czerwonego Krzyża, udając się wszędzie tam, dokąd je wzywano, niezależnie od tego, kto kontrolował dane miejsce”.

Nie używały żadnej broni, nawet unikały słów, którymi mogłyby kogokolwiek zaatakować – napisał biskup. Wskazał, że „po prostu, wiedzione współczuciem ludzkim i szlachetną miłością chrześcijańską, zgłosiły się jako wolontariuszki sanitarne, chociaż wiedziały, że wiąże się to z ryzykiem i zagrożeniami” . „W ten sposób rozsiewały przebaczenie, pojednanie i pokój” – stwierdził biskup.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej