SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Muzeum historii Paryża. Na otwarcie po remoncie wystawa słynnego fotografa

Muzeum Carnavalet znowu będzie otwarte (fot. Bertrand Rindoff Petroff/Getty Images)
Muzeum Carnavalet znowu będzie otwarte (fot. Bertrand Rindoff Petroff/Getty Images)

Muzeum Carnavalet od dawna uważane jest za jeden z pomijanych skarbów Paryża. Po zamknięciu w październiku 2016 roku i kosztownej renowacji (55 mln euro), 29 maja muzeum ponownie otworzy się dla zwiedzających. To miejsce powinno szczególnie zaspokoić ciekawość miłośników Paryża. Ponadto ma największą w kraju kolekcję przedmiotów związanych z rewolucją francuską.

Nowe nabytki w wawelskim Skarbcu Koronnym. Co i kiedy będzie można zobaczyć?

Figura lwa wykonana około 1600 roku przez znakomitego złotnika Christopha Erharta z Augsburga to jeden z ponad dwudziestu najnowszych nabytków,...

zobacz więcej

Muzeum zostało otwarte po raz pierwszy w 1888 roku i jest poświęcone historii miasta. Wewnątrz znajdziemy eklektyczną mieszankę artefaktów: od ruin galijsko-rzymskich po meble w stylu art déco. W salach wystawowych prezentowane są również przedmioty należące do Marii Antoniny, szyldy, witryny sklepowe, fotografie, plakaty, grafiki - łącznie jest ponad 600 tys. eksponatów.

Po renowacji odwiedzającym umożliwiono zwiedzanie nowych przestrzeni wystawowych, m.in. dwie sale przedstawiające Paryż, jego symbole, kluczowe dane o mieście oraz historię powstania muzeum. Zaś piwnica, która została całkowicie odnowiona, odsłania przed odwiedzającymi kolekcje od mezolitu do renesansu.

W drugim etapie zostanie otwarte centrum zasobów historycznych, cyfrowych i dokumentalnych, co zapewni dostęp do takich zbiorów jak grafiki, rysunki, druki, plakaty, fotografie i monety.

Pierwszą wystawą czasową, która zostanie zaprezentowana w odrestaurowanych wnętrzach muzeum, będzie ekspozycja prezentująca dorobek fotografa Henriego Cartiera-Bressona, jednego z najwybitniejszych francuskich fotoreporterów XX wieku, uważanego za ojca fotoreportażu. Był współzałożycielem słynnej agencji fotograficznej Magnum.

Zdjęcia Bressona pojawiały się w najbardziej znanych czasopismach, były wystawiane we wszystkich największych galeriach w Stanach Zjednoczonych i Europie, a wystawa „The Decisive Moment” była pierwszą wystawą fotograficzną, która trafiła do Luwru. Zbiory poświęcone jego życiu i twórczości będzie można podziwiać od 15 czerwca do 31 października 2021 roku.

Czytaj także: W Łodzi powstanie muzeum ofiar niemieckiego obozu dla polskich dzieci

 

źródło:

Zobacz więcej