SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

„Dla kard. Wyszyńskiego wiara była tak ważna jak ojczyzna”

Mija 40. rocznica śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego. – Był wielkim patriotą. Wiara była dla niego tak ważna jak ojczyzna. Sam mówił, że ojczyznę kocha tak bardzo, jak kocha Boga – powiedziała w TVP Info dr Milena Kindziuk, wykładowczyni UKSW i publicystka tygodnika „Sieci”.

40 lat temu zmarł kard. Stefan Wyszyński

Dziś przypada 40. rocznica śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego. Prymas Tysiąclecia zmarł w Warszawie 28 maja 1981 r. o godz. 4.40 nad ranem, w...

zobacz więcej

Ekspertka powiedziała, że „Prymas Tysiąclecia” był „wielkim przywódcą narodu”. – Znamienne jest, że jego patriotyzm wypływał z IV przykazania Dekalogu – czcij ojca i matkę, ale przecież też ojczyzna jest matką, ojcowizną – mówiła dr Kindziuk.

Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 roku w Zuzeli, w katolickiej i patriotycznej rodzinie. Został wychowany w poszanowaniu wartości narodowych i religijnych. W 1917 roku wstąpił do Gimnazjum im. Piusa X, a następnie do Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1924 roku.

W czasie II wojny światowej przebywał poza swoją diecezją – ukrywał się przed Gestapo, między innymi w Kozłówce, Zakopanem i Laskach. Zaangażował się również w konspirację. W powstaniu warszawskim pod pseudonimem Radwan III pełnił posługę kapelana Armii Krajowej w grupie „Kampinos” i w szpitalu powstańczym w Laskach.

W marcu 1945 roku Wyszyński wrócił do Włocławka, gdzie objął funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego. W 1946 roku papież Pius XII nominował go na biskupa diecezji lubelskiej, a dwa lata później mianował arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim, a tym samym prymasem Polski. W 1953 roku abp Wyszyński otrzymał godność kardynalską.

Wspomnienie kardynała Wyszyńskiego. Oto, co przygotowała „Jedynka”

40. rocznica śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego. Z tej okazji Telewizja Polska przygotowała specjalną ofertę filmowo-muzyczną, ukazującą życie,...

zobacz więcej

Słynne słowa kardynała


W lutym 1953 roku Rada Państwa wydała dekret o obsadzie stanowisk duchownych. Z władzą państwową miała być uzgadniana każda nominacja w Kościele. Wobec tego 8 maja 1953 roku uchwalono na Konferencji Episkopatu memoriał do rządu, który został napisany przez kard. Wyszyńskiego oraz podpisany przez niego w imieniu wszystkich biskupów. W dokumencie padły słynne słowa „Non possumus!” („nie możemy” – pozwolić).

W nocy z 25 na 26 września 1953 roku władze PRL internowały prymasa Stefana Wyszyńskiego. Kolejne trzy lata spędził w izolacji, pozbawiony możliwości sprawowania swoich funkcji. Wbrew oczekiwaniom komunistów wzmocniło to i prymasa, i polski Kościół. Został zwolniony z internowania w 1956 roku w czasie październikowego przesilenia politycznego.

Stefan Wyszyński postanowił odnowić Śluby Królewskie Jana Kazimierza w ich trzechsetną rocznicę. Jasnogórskie Śluby Narodu zostały wpisane w Wielką Nowennę Tysiąclecia, którą kardynał rozpoczął 3 maja 1957 roku na Jasnej Górze.

„Prymas Tysiąclecia” zmarł 28 maja 1981 roku. Jego pogrzeb był wielką manifestacją przywiązania społeczeństwa polskiego do Kościoła katolickiego. Wzięło w nim udział kilkaset tysięcy osób. Na uroczystości pogrzebowe, które rozpoczęły się 31 maja 1981 roku na placu Zwycięstwa w Warszawie, przybyły delegacje Stolicy Apostolskiej, większości episkopatów europejskich i Episkopatu USA. 12 września br. w Warszawie kard. Stefan Wyszyński zostanie beatyfikowany.

źródło:
Zobacz więcej