RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wakacyjne podróże. Hiszpania i Grecja jako pierwsze przetestują te dokumenty

Wejście w życie tego dokumentu nastąpi w Hiszpanii już 7 czerwca (fot. Shutterstock)
Wejście w życie tego dokumentu nastąpi w Hiszpanii już 7 czerwca (fot. Shutterstock)

Premier Pedro Sanchez ogłosił w piątek, że Hiszpania weźmie udział w testach dotyczących funkcjonowania unijnego paszportu szczepionkowego. Zapowiedział, że wejście w życie tego dokumentu nastąpi w Hiszpanii już 7 czerwca. Podobną deklarację złożył w piątek premier Grecji Kiriakos Mitsotakis.

Studentka zaszczepiła się przeciw COVID-19 i wygrała milion dolarów

Młoda kobieta z Ohio jest pierwszą osobą w tym amerykańskim stanie, która wygrała milion dolarów na loterii stworzonej w celu zachęcania...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Paszporty szczepionkowe


Podczas inauguracji IV Targów Przywracania Populacji organizowanych w mieście Soria premier Hiszpanii poinformował o konieczności szybkiego przystąpienia do prób z tzw. zielonym certyfikatem cyfrowym. Dokument ten potwierdza przyjęcie przez osobę szczepionek przeciwko COVID-19 i umożliwia swobodne podróżowanie.

Sanchez wskazał, że działania służące jak najszybszemu wdrożeniu w życie paszportów szczepionkowych są zarówno w interesie państw, jak również ich obywateli.

– To bardzo dobra wiadomość dla naszej branży turystycznej, ale nie tylko tej oferującej kierunki ze słońcem i plażą, a również oferty na obszarze interioru, która jest coraz liczniejsza i atrakcyjniejsza – powiedział Pedro Sanchez.

Szef rządu wyraził też zadowolenie z nasilającego się w kraju rytmu szczepień. Zapewnił, że tzw. odporność grupowa pojawi się w Hiszpanii przed upływem lata.

Luzowanie obostrzeń wchodzi w życie. Sprawdź, co zmienia się od piątku

Wchodzi w życie kolejna faza luzowania obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Od piątku 28 maja będzie m.in. można zjeść w restauracji czy...

zobacz więcej

Deklaracje Sancheza zbiegły się z ogłoszeniem przez władze Wysp Kanaryjskich odstąpienia przez tę wspólnotę autonomiczną od wymogu przedstawiania przez przybywające tam osoby testów PCR. Po dotarciu na ten archipelag mają oni jedynie zaprezentować dokument potwierdzający poddanie się szczepieniom lub potwierdzenie przebycia COVID-19.

Poza Hiszpanią, także Grecja opowiada się za natychmiastowym uruchomieniem paszportów szczepionkowych przed 1 lipca. Dzień ten, jak zaplanowano w Brukseli, ma zainaugurować te dokumenty na terenie wszystkich państw UE.

Swobodne przemieszczanie się podróżnych, bez konieczności wykonywania testów i przechodzenia kwarantanny, ma odbywać się na podstawie certyfikatu elektronicznego, który będzie można przechowywać w smartfonie lub w wersji papierowego dokumentu. Ostateczną formę paszportu szczepionkowego ma w najbliższych dniach określić każde z państw członkowskich UE.

– Obowiązywanie tego dokumentu w Grecji rozpocznie się przed 1 lipca. To bardzo proste rozwiązanie (...) pozwoli przyjmować podróżnych bez nakładania na nich dodatkowych restrykcji – powiedział podczas piątkowej prezentacji w Atenach programu paszportów szczepionkowych grecki premier Kiriakos Mitsotakis.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej