SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Są tak szybkie, że tracą kontrolę nad lotem. Zdobycz łapią przednimi kończynami

Podczas lotu nurkowego muchy nie biorą pod uwagę wpływu grawitacji (fot. Shutterstock)
Podczas lotu nurkowego muchy nie biorą pod uwagę wpływu grawitacji (fot. Shutterstock)

Aby złapać swoją ofiarę, drapieżne muchy z gatunku Coenosia attenuata mogą osiągać duże przyspieszenie podczas lotu nurkowego – ale przy dużej prędkości często chybiają, ponieważ nie mogą skorygować kursu – informuje „Journal of the Royal Society Interface”.

Bobry przegryzły kable. Blisko tysiąc osób bez dostępu do sieci

Około połowy mieszkańców Tumbler Ridge w Kolumbii Brytyjskiej straciło dostęp do internetu, a zdarzenie wywołało duże zainteresowanie, ponieważ...

zobacz więcej

Coenosia attenuata to gatunek z rodziny muchowatych pochodzący z Europy Południowej, ale obecnie występujący na całym świecie. Dorosłe osobniki mają tylko od 2,5 do 4 milimetrów, ale polują bardzo skutecznie – zwykle na inne małe muchy, ale także małe błonkoskrzydłe. Potencjalną zdobycz łapią w powietrzu za pomocą przednich kończyn.

Gatunek ten jest uważany za ważny mechanizm biologicznego zwalczania niektórych szkodników roślin, w tym muszek owocowych i innych powszechnych szkodników szklarniowych a także moskitów.

Wpływ grawitacji


Nowe badania nad muchami Coenosia attenuata przeprowadzili naukowcy z uniwersytetów w Cambridge, Lincoln i Minnesocie. Jak wykazali, nurkują one z dużą prędkością w powietrzu, aby zaatakować lecącą pod nimi ofiarę, osiągając imponujące przyspieszenie do 36 m/s2, co odpowiada 3,6–krotnemu przyspieszeniu grawitacyjnemu (3,6 g). Dzieje się tak, ponieważ podczas opadania uderzają skrzydłami, łącząc aktywne przyspieszenie lotu z przyspieszeniem grawitacyjnym.

Rzadki widok flamingów przy delcie Dunaju [WIDEO]

W Konstancy w południowo-wschodniej Rumunii pojawiła się kolonia 60 flamingów różowych, która zatrzymała się na jeziorze Nuntași w pobliżu delty...

zobacz więcej

Dla porównania sokoły, które po prostu składają skrzydła i pozwalają działać grawitacji osiągają w locie nurkowym znacznie mniejsze przyspieszenie – tylko 6,8 m/s2.

Badacze doszli do wniosku, że podczas lotu nurkowego muchy nie biorą pod uwagę wpływu grawitacji. Do eksperymentów wykorzystali przezroczystą „arenę lotów”, w której ze stałą prędkością „latała” pozorowana ofiara. Muchy były filmowane za pomocą szybkich kamer wideo podczas ataków na cel, a naukowcy oglądali materiał filmowy w zwolnionym tempie – wykorzystując te dane do rekonstrukcji pełnej sekwencji ataku w 3D.

Badanie wykazało, że muchy osiągały dużo większe przyspieszenia w locie podczas startu z sufitu areny, w porównaniu do startu z podłogi lub ścian. Muchy uderzają skrzydełkami w podobnym tempie, niezależnie od miejsca, z którego wystartowały, co wskazuje, że ich prędkość zależy od kombinacji siły skrzydeł i grawitacji.

Zobacz także: Chińczycy robią testy na Ujgurach. Kamerami wykrywają emocje

Pingwiny magellańskie nowym zoo. Na ratunek gatunkowi [WIDEO]

Dwa pisklęta pingwinów magellańskich przyjęto do akwarium publicznego w Chicago. Po udanym sezonie lęgowym – w ramach planu przetrwania gatunku –...

zobacz więcej

„Kiedy muchy startowały z podłogi lub ścian areny, przemieszczały się najkrótszą drogą do celu. Ale nie były w stanie tego zrobić, gdy startowały z sufitu, ponieważ wysokie przyspieszenie powodowane przez grawitację zmieniało oczekiwaną ścieżkę lotu” – powiedział Sergio Rossoni, doktorant z Wydziału Zoologii Uniwersytetu Cambridge i pierwszy autor artykułu.

Zmiana kursu


Nurkując z bardzo dużym przyspieszeniem, mucha czasami bardzo szybko łapie swoją ofiarę, ale często chybia, ponieważ jej prędkość utrudnia zmianę kursu w trakcie nurkowania, jeśli ofiara się przemieści. Ale nawet jeśli mucha nie wyląduje na celu, nurkowanie szybko zmniejsza odległość od ofiary, dlatego jest w stanie śledzić ją wzrokiem i wykonywać końcowe manewry, aby ją złapać.

Zobacz także:Głośne dźwięki pomagają zwalczyć uczucie samotności 

Autorzy przypuszczają, że efekt nieuwzględniania grawitacji podczas nurkowania może być zrekompensowany inną zaletą. Lot nurkowy z dużą prędkością zmusza potencjalną ofiarę do zmiany kierunku w miarę zbliżania się atakującego, ale aby to zrobić, ofiara musi zwolnić – co ułatwia jej złapanie.

List Einsteina z równaniem E=mc2 sprzedany za gigantyczną kwotę

Albert Einstein, uważany za jednego z najwybitniejszych uczonych wszech czasów, próbował przekonać do swojej szczególnej teorii względności...

zobacz więcej

Owady polujące w powietrzu zwykle atakują swoją zdobycz od dołu, ponieważ kontrast pomiędzy ofiarą a niebem sprawia, że jest ona lepiej widoczna. Drapieżne muchy są pod tym względem nietypowe – atakują do dołu, co przy zazwyczaj wizualnie zaśmieconym tle i oczach mających niewielką rozdzielczość jest trudniejsze.

„Badania nad miniaturowymi muchami pomagają nam zrozumieć, jakie uproszczenia są możliwe do przyjęcia, gdy przeżycie zależy od szybkich decyzji i dokładnych działań, ale zdolności sensoryczne i »moc obliczeniowa« drapieżnika są ograniczone” – powiedział profesor Gonzalez–Bellido z University of Minnesota, który kierował badaniami.

Badania finansowane były nie tylko przez instytucje naukowe (Royal Society oraz Biotechnology and Biological Sciences Research Council), ale także brytyjskie lotnictwo –Air Force Office of Scientific Research. To nie dziwi wobec coraz większej roli, jaką odgrywają małe i zwinne drony. Sprawdzone w ciągu milionów lat owadzie zachowania mogą się przydać na polu walki.

źródło:

Zobacz więcej