RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Groty Watykańskie. Po raz pierwszy odprawiono liturgię prawosławną

W bazylice św. Piotra odbyła się pierwsza celebracja prawosławna (fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT)
W bazylice św. Piotra odbyła się pierwsza celebracja prawosławna (fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT)

Najnowsze

Popularne

W Kaplicy Europy w Grotach Watykańskich po raz pierwszy celebrowano liturgię prawosławną – informuje agencja ACI Stampa. 24 maja Bułgarski Kościół Prawosławny obchodzi uroczystość świętych Cyryla i Metodego, na którą przybywają prezydenci Bułgarii i Macedonii. Dzisiaj zostaną oni przyjęci przez papieża Franciszka.

II wojna światowa. Ilu francuskich biskupów pomagało ratować Żydów?

Co najmniej 57 spośród 80 francuskich biskupów podczas II wojny światowej pomagało ratować Żydów. Wynika to badań, które przedstawiono we włoskim...

zobacz więcej

31 grudnia 1980 r.  św. Jan Paweł II ogłosił świętych Cyryla i Metodego patronami Europy, a 2 listopada 1981 r. poświęcił Kaplicę Europy znajdującą się w krypcie bazyliki watykańskiej, pod baldachimem Berniniego i obok grobu Berniniego. W kaplicy znajduje się również płaskorzeźba z brązu przedstawiająca świętych Cyryla i Metodego oraz św. Benedykta, który jest również patronem Europy.

Prawosławne uroczystości w Kaplicy Europy poparł kardynał Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, oraz kardynał Mauro Gambetti, archiprezbiter Bazyliki św. Piotra, a także Bogdan Pataszew, ambasador Bułgarii przy Stolicy Apostolskiej i arcybiskup Anselmo Pecorari, nuncjusz apostolski w Bułgarii.

Pierwsze takie wydarzenie w bazylice św. Piotra


Przewodniczący uroczystości ksiądz Iwan Iwanow podkreślił w wypowiedzi dla Vatican News, że  wydarzenie to ma „szczególne znaczenie, ponieważ nie ograniczyliśmy się do odmówienia pierwszej modlitwy dziękczynnej poświęconej świętym Cyrylowi i Metodemu, ale po raz pierwszy przeprowadziliśmy całą celebrację prawosławną w miejscu świętym dla Kościoła katolickiego, gdzie znajdują się relikwie św. Piotra, i jest to dla nas wielki zaszczyt”.

  Dzisiaj prezydenci Bułgarii i Macedonii zostaną przyjęci przez Ojca Świętego. 

Zobacz także: Jan Paweł II nie przestawał mówić, czym jest dar życia      

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej