
Co najmniej 57 spośród 80 francuskich biskupów podczas II wojny światowej pomagało ratować Żydów. Wynika to badań, które przedstawiono we włoskim piśmie „Nuova Storia Contemporanea”. Napisano w nim, że „choć Francja była okupowana przez nazistów, to tamtejsza wspólnota żydowska w większości przeżyła Holokaust”.
Adolf Hitler niewątpliwie odegrał główną rolę w brutalnym zamordowaniu ok. 6 mln Żydów, ale równie bezsporne jest, że odpowiedzialność tkwi głęboko...
zobacz więcej
Badania przeprowadziła francusko-izraelska historyczka Limore Yagil, pracująca na paryskiej Sorbonie. Jej artykuł „Pius XII, Kościół francuski i ratowanie Żydów (1940-44)” ukazał się w piśmie historycznym „Nuova Storia Contemporanea” (nowa historia współczesna).
Yagil podała, że francuscy biskupi, zgromadzenia zakonne i księża „w olbrzymim stopniu przyczynili się” do uratowania Żydów przed Holokaustem. Jej zdaniem „wierność reżimowi Vichy [prohitlerowskim władzom Francji – red.] nie była synonimem niemożności ratowania Żydów”.
Korzystając z archiwów kościelnych Yagil ustaliła, że spośród 57 biskupów ratujących Żydów, tylko sześciu odpowiedziało publicznie na prośby o pomoc. Podkreśliła, że większość hierarchów znała osobiście Piusa XII z czasów, gdy w latach 30. był sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej.
Zdaniem Yagil również wypowiedzi Piusa XII, szeroko upowszechniane we Francji, zachęcały katolików do pomocy Żydom i innym jej potrzebującym.
34 proc. żydów we Francji czuje się zagrożonych z powodu wyznawanej religii – wynika z badania instytutu Ifop dla think tanku Fondpol oraz Komitetu...
zobacz więcej
„Pius XII był bardzo bliski francuskiej wspólnocie katolickiej i wspierał bez zastrzeżeń jej działalność pomocową wobec Żydów. Aby zrozumieć znaczną działalność, jaką francuscy duchowni katoliccy rozwinęli dla ratowania Żydów, trzeba wziąć pod uwagę również kontakty, jakie mieli z Watykanem i z biurem zajmującym się ratowaniem Żydów za pontyfikatu Piusa XII” – podkreśla Yagil.
Według większości historyków około jedna czwarta francuskich Żydów została deportowana do obozów koncentracyjnych w czasie niemieckiej okupacji Francji w czasie II wojny światowej (76 tys. spośród 320 tys. mieszkających w tym kraju).
Wśród osób, którym przyznano tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, jest dwóch francuskich kardynałów – Pierre Gerlier z Lyonu i Jules Saliège z Tuluzy, pięciu biskupów – Pierre-Marie Théas z Montauban, Paul Rémond z Nicei, Gabriel Piguet z Clermont, Louis de Courrèges d'Ustou z Tuluzy, Jean Delay z Marsylii oraz dwóch księży, którzy biskupami zostali już po wojnie, Pierre-Marie Puech z Albi i Daniel Pèzeril z Paryża.