RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Skandaliczne” majątki Kaczyńskiego i Morawieckiego?

Prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Opozycja latami sugerowała, że prezes PiS Jarosław Kaczyński jest mało przedsiębiorczy. Wytykano mu, że nie dorobił się wielkiego majątku, oszczędności, a przez wiele lat nie miał nawet konta w banku. Teraz te same środowiska krytykują premiera Mateusza Morawieckiego. Jemu zarzucają z kolei, że dorobił się majątku, ma oszczędności, a co najgorsze, był prezesem banku.

Jest nazwisko kandydata PiS na Rzecznika Praw Obywatelskich

Senator niezależna Lidia Staroń będzie kandydatką PiS na Rzecznika Praw Obywatelskich – poinformował szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard...

zobacz więcej

Obywateli zawsze interesowało, ile zarabiają i jak wiele mają czołowi politycy. Artykuły na ten temat zawsze są jednymi z tych, do których zagląda najwięcej czytelników. Nic więc dziwnego, że temat chętnie podejmują również media.

Jeżeli któryś z wybrańców narodu zarabia niewiele, a mimo to szybko się bogaci, musi to budzić zainteresowanie. Znamy bowiem liczne przypadki, gdy politycy zarabiający po kilka lub kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie, momentalnie stawali się właścicielami kolejnych drogich mieszkań. Już w XIX wieku John Acton ukuł stwierdzenie, że „Władza korumpuje, a władza absolutna korumpuje absolutnie”. Dlatego politykom warto patrzeć na ręce.

Zobacz także -> Mateusz Morawiecki: Rola samorządów kluczowa w Polskim Ładzie

Ale chociaż Jarosław Kaczyński jest na świeczniku od lat, nikt nie udowodnił, by prezes PiS kiedykolwiek naruszył prawo. Był aktywny zawodowo od lat 70’ i zawsze uczciwie pracował. Jako jego największą wadę próbowano więc wykazać, że jest mało przedsiębiorczy. – Nie ma nawet konta w banku – żartowali latami politycy opozycji. Na sejmowych korytarzach takie uszczypliwości padały jeszcze nawet w 2019 roku – chociaż od dawna nie są prawdziwe.

Dziewięć mieszkań Kropiwnickiego. „Zarobiłem”. O co chodziło w aferze „Arlegu”?

Nie milkną echa środowego wywiadu Roberta Kropiwnickiego, w którym poseł PO tłumaczył się ze swoich dziewięciu mieszkań. Jak zapewniał, nie jest...

zobacz więcej

Zgodnie z oświadczeniami majątkowymi, prezes PiS jest właścicielem jedynie 1/3 domu na Żoliborzu. Nie ma luksusowych aut i zegarków. Część mediów latami sugerowała więc, że jest to typ człowieka, który nie radzi sobie w życiu – dopiero niedawno narrację zmieniono o 180 stopni i zaczęto sugerować, że to on podejmuje wszystkie decyzje w kraju.

W tym kontekście ciekawe są ostatnie ataki na premiera Mateusza Morawieckiemu, któremu opozycja zarzuca z kolei, że za dobrze sobie radzi. „Multimilionerzy” – grzmiał o rodzinie szefa rządu poseł PO Michał Szczerba. „Zawsze się zastanawiam, po co ludziom tyle domów i mieszkań?” – pytała Katarzyna Lubnauer.

Zobacz także -> „Wykonywaliśmy przepisy konstytucyjne”. Premier odpowiada na zarzuty NIK

Padało też negatywnie nacechowane słowa „bankster”. Powód? Wadą Kaczyńskiego miał być brak konta, wadą Morawieckiego, że był doradcą prezesa zarządu Banku Zachodniego WBK, później dyrektorem zarządzającym, członkiem zarządu, a wreszcie prezesem. Zarabiał równie dobrze, jak szefowie innych banków. Aby znaleźć się w tym miejscu, wcześniej studiował we Wrocławiu, Connecticut, Hamburgu i Bazylei. Odbył staż w Deutsche Bundesbank i nadzorował Departament Negocjacji Akcesyjnych w Komitecie Integracji Europejskiej.

Berlin stoi za projektem Trzaskowskiego? Poseł KO: To straszenie Niemcami

Media ujawniły, że tuż przed powstaniem Campusu Polska Przyszłości Rafał Trzaskowski spotykał się z politykami z Niemiec. – Naszym naturalnym...

zobacz więcej

„Morawiecki to dziecko solidarnościowej nomenklatury” – grzmi teraz Jan Śpiewak i przekonuje, że pieniądze premiera „nie pochodzą z ciężkiej pracy, ale z kontaktów”. Czy ma na to jakikolwiek dowód? Nie.

Celnie więc cały ten spór podsumował prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak: „Bardzo dobrze że mamy zamożnego premiera. Najpierw uczciwie zarobił pieniądze dla swojej rodziny i po tym wziął się za zbawianie Polski, niezależnie co kto tam sądzi, jak to robi. Bardzo niewskazana jest droga odwrotna”.

Zobacz także -> Premier o swojej mamie: Dzieciom poświęcała bezmiar czasu i trudu

Warto więc odłożyć emocje na bok, a z całą siłą uderzać tam, gdzie ktoś bogaci się niezgodnie z prawem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej