RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Mateusz Morawiecki: Rola samorządów kluczowa w Polskim Ładzie

Przez pięć lat naszych rządów przyrost dochodów w samorządach łącznie to 21–22 mld zł; nasz program doprowadził do tego, że w państwa budżetach pojawiło się więcej środków – mówił podczas Dnia Samorządu Terytorialnego premier Mateusz Morawiecki.

Premier o swojej mamie: Dzieciom poświęcała bezmiar czasu i trudu

Moja mama bezmiar czasu i trudu poświęcała swoim dzieciom, ale zawsze też znajdowała czas i siły na pomaganie innym, na działalność dla dobra...

zobacz więcej

Szef rządu podkreślał współpracę z samorządowcami niezależnie od barw politycznych. W tym kontekście przypominał o kilku założeniach Polskiego Ładu, w tym o rozwoju infrastruktury, rozwoju internetu szerokopasmowego, a także inwestycjach, które – jak mówił – powinny być zrobione nawet 50 lat temu.

– Nasz program usprawniania instytucji finansowych, fiskalnych, instytucjach publicznych państwa polskiego doprowadził do tego, że w państwa budżetach pojawiło się proporcjonalnie więcej środków w porównaniu do poprzedniego okresu – mówił Morawiecki.

Przez pięć lat naszych rządów przyrost dochodów w samorządach łącznie to 21–22 mld zł, ten rząd wielkości. Przez osiem poprzednich lat to było 12 mld zł – dodawał.

Premier podkreślał także konieczność reformowania instytucji, w tym instytucji finansowych, tak by – jak mówił –„były bardziej sprawiedliwe”.

Jest nazwisko kandydata PiS na Rzecznika Praw Obywatelskich

Senator niezależna Lidia Staroń będzie kandydatką PiS na Rzecznika Praw Obywatelskich – poinformował szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard...

zobacz więcej

„Poprawimy poziom życia wszystkich Polaków”


– Dzięki środkom z UE będziemy mogli poprawiać poziom życia mieszkańców w każdym zakątku Polski; nie słuchajcie tych, którzy sądzą, że my chcemy dzielić. Moim jedynym pragnieniem jest to żeby łączyć Polskę w jedną spójną, solidarną Rzeczpospolitą – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podczas uroczystości z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego dziękował samorządowcom na różnych szczeblach, którzy, jak mówił, doskonale zdają sobie sprawę, przed jakimi wielkimi wyzwaniami stoimy, ale „także szansami związanymi z bezprecedensowym budżetem pozyskanym z UE - to jest te 770 mld”.

– W każdym zakątku Polski będziemy mogli dzięki temu poprawiać poziom życia mieszkańców – dodał.

Przywołał też Polski Ład - nowy program Zjednoczonej Prawicy. Jak mówił, to ma być rzeczywiście „nasz polski ład, który w odpowiedni sposób łączy ze sobą kropki na rysunku: samorządowe, rządowe, przedsiębiorców, pracowników w ramach Rady Dialogu Społecznego, w ramach budowy konsensusu społecznego”.

– Nie słuchajcie tych, którzy sądzą, że my chcemy dzielić. Moim jedynym pragnieniem jest to, żeby łączyć Polskę w jedną spójną opowieść. W jedną spójną, solidarną Rzeczpospolitą – powiedział Morawiecki. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej