RAPORT

Wojna na Ukrainie

To on może być ambasadorem USA w Polsce. Kim jest Mark Brzeziński?

Mark Brzeziński (fot. PAP/Maciej Kulczyński)
Mark Brzeziński (fot. PAP/Maciej Kulczyński)

W Waszyngtonie ważą się losy przyszłych amerykańskich ambasadorów. Placówkę w Polsce może objąć Mark Brzeziński – donosi korespondentka „New York Timesa” w Białym Domu. To syn cenionego w Stanach Zjednoczonych Polaka Zbigniewa Brzezińskiego, byłego doradcy prezydenta Jimmy’ego Cartera.

Biden daje zielone światło NS2. Bartoszewski: To czysta polityczna gra

Rola Rosji w geopolitycznej układance maleje. Stany Zjednoczone wolą mieć Rosję bardziej po swojej stronie niż po stronie Chin – ocenia poseł PSL...

zobacz więcej

Ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce pozostaje nieobsadzona od czasu odejścia Georgette Mosbacher w styczniu tego roku, krótko po zaprzysiężeniu Joego Bidena.

Joe Biden mianuje nowych ambasadorów


Od tamtej pory placówką kieruje tymczasowo chargé d’affaires Bix Aliu. Wkrótce może się to jednak zmienić.

Jak podaje „New York Times”, Joe Biden podjął już kilka kluczowych decyzji: ambasadorem w Chinach ma zostać R. Nicholas Burns, były ambasador przy NATO i weteran służby zagranicznej; placówkę w Indiach może z kolei objąć były burmistrz Los Angeles Eric Garcetti. Szef sztabu Obamy i były burmistrz Chicago Rahm Emanuel ma wylądować w Japonii.

Kim jest Mark Brzeziński?


Najciekawszy z perspektywy Polski wydaje się końcowy wątek depeszy korespondentki w Białym Domu. Jak czytamy, w planach Bidena placówkę w Warszawie ma objąć Mark Brzeziński – twierdzą osoby znające kulisy nominacji. Mark Brzeziński ma już bogate doświadczenie w dyplomacji. W przeszłości pracował m.in. w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, a w kampanii prezydenckiej Baracka Obamy w 2008 r. był doradcą ds. polityki zagranicznej.

„Świat stracił wielkiego człowieka”. Kondolencje po śmierci Brzezińskiego

Zbigniew Brzeziński nie żyje. Znany politolog i strateg, były doradca prezydenta Jimmiego Cartera zmarł w Waszyngtonie w wieku 89 lat. Świat...

zobacz więcej

Za kadencji demokraty był także ambasadorem USA w Szwecji.

Syn Zbigniewa Brzezińskiego


Z wykształcenia jest prawnikiem. Zdobył tytuł doktora nauk politycznych na Oksfordzie. Biegle mówi po Polsku. W 2007 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

To syn polsko-amerykańskiego politologa i geostratega Zbigniewa Brzezińskiego, który był doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego USA w czasie prezydentury Jimmy’ego Cartera, a wcześniej także doradcą prezydentów Lyndona Johnsona oraz Johna F. Kennedy’ego

Zobacz także: „Biden udzielił Putinowi rozgrzeszenia”. Amerykański dziennik krytykuje prezydenta

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej